Deprem Sonrası Barınma Halleri Eğitim Programı Başvuruları Açıldı

TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı kapsamında İstanbul Kültür Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Arel Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi destekleriyle düzenlenen “Deprem Sonrası Barınma Halleri” eğitim programı 25 - 29 Eylül 2023 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık ve iç mimarlık lisans 3. veya 4. sınıf ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık olan eğitim; öğrencilerin özellikle deprem sonrası barınma ihtiyacını çözebilecek deneyimler kazanması ve mezun olduklarında afet sonrası acil ve geçici mekân tasarımı ve üretiminde hızlı çözümler geliştirmesine imkân verecek. Ayrıca deprem gerçeğiyle sıklıkla karşılaşma durumu düşünüldüğünde bu eğitimin öğrencilerde farkındalık yaratacağı öngörülüyor.

Deprem sonrası barınma üniteleri; afetlerden etkilenenlerin iyileşmeleri için alternatif seçenekler sunarken barınmalarını destekleyen aşamalı bir süreci de tanımlıyor. Deprem sonrası barınma ihtiyacına yönelik çağdaş, yenilikçi, çevresel faktörler, teknik gereksinimler ve sosyo-kültürel değerler ile uyumlu; ayrıca kullanıcının yeniden kendi evini inşasına fırsat verebilecek tasarımların gerekliliği yaşanılan son depremlerle bir kez daha anlaşıldı. Buradan hareketle “Deprem Sonrası Barınma Halleri” başlıklı eğitim programının birincil amacı deprem sonrasında ihtiyaç duyulan “acil barınma” ve “geçici barınma” üzerine mekân tasarım önerileri geliştirmek.

Eğitim programı iki adımda gerçekleşecek. Birinci adımda, deprem sonrası fizyolojik ve psikolojik sağlık, geçici barınma mekânları, konut tasarımı, yapı sistemleri ve ilgili mevzuatlar hakkında konunun uzmanları tarafından teorik bilgiler verilecek. İkinci adımda ise katılımcıların deprem sonrası acil ve geçici barınma mekân tasarım önerileri geliştirmelerine yönelik çevrimiçi atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Eğitime katılmak için bu linkte bulunan başvuru formunu doldurarak 15 Eylül 2023 tarihine kadar istenen belgeleri yüklemek gerekiyor. Eğitim etkinliğini tamamlayan katılımcılara, katılım belgesi verilecek.

“Deprem Sonrası Barınma Halleri” eğitim programı ile ilgili detaylı bilgi için: https://www.barinmahalleri.com/

Etiketler: