Dinamik Yüzeyler

Biçim ve renkleri ile çevresindeki konutlardan ayrışan yapı, yüzeylerin ve kütlelerin dinamik kesişimlerinin yarattığı mekanlardan oluşuyor.

Konutların yoğunlukta olduğu bir sokağın köşesinde yer alan ve çevresindeki yapılardan biçim ve renk olarak ayrışan yapı, tasarımcıları için yeni bir denemenin ürünü olarak görülüyor. Yapının yerleştiği parselde, yolları ve alanı sınırlandıran, biri kısa diğeri ise yapının sokakla kurduğu ilişkiyi sınırlayan yüksek ve dokulu iki duvar mevcut. Sokaktan bakıldığında, kapalı kütlelerin birleşim ve kesişimlerinden oluşmuş hissi veren yapıda kütleler arası hacimsel boşluklar bulunuyor. Yapı, köşe konumu sayesinde sokağa açılan iki cephenin yanı sıra ön-arka bahçeler ve avluya da sahip.

Çevreleyen duvarlar, konutun bütünüyle özel alan olarak çalışmasını sağlıyor. Odalardan avlu ve gökyüzü görülebilirken konut içi mekanlar sokaktan görünmüyor; bu ilişkiyi mümkün kılan özel alan mahremiyeti, tasarımcılar için yapıyı şekillendiren temel veriler arasında gösteriliyor.

Konutun merkezinde yer alan kütle ise çift kat yüksekliğinde ve kesişen kütleler aracılığıyla tavandan günışığı alabilecek biçimde tasarlanmış. Buna ek olarak mekana özel mobilyalar ve aydınlatma tasarımı ön planda tutulmuş. Yapının konsepti ve programı ev sahibiyle birlikte, ihtiyaçlar ve istekler doğrultusunda oluşturulmuş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL