Doğada Buluşma

Hem yerel sakinlere hem de turistlere hizmet etmesi niyetiyle tasarlanan toplum merkezi ilhamını gelenek, bir arada yaşam ve doğaya duyarlılıktan alıyor.

Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Chieng Yen, Vietnam’ın kuzeyindeki Son La vilayetinde bulunuyor. Projenin de bulunduğu, Son La ile Hoa Binh vilayetlerinin sınırındaki bölge, el değmemiş bir ormanla çevrili. Zengin doğa, sıcak su kaplıcası ve iklim şartları turizmin gelişmesine sebep olmuş; dolayısıyla yerel halkın yanı sıra turistler de bölgenin kullanıcıları arasında bulunuyor.

Projenin gerçekleştirileceği arazi seçilirken ve tasarım önerisi geliştirilirken merkeze hem yerel halkın hem de turistlerin kolayca erişebilmesi belirleyici olmuş. Farklı sosyal etkinlik ve organizasyonların da düzenlenebildiği yapının zemin katında el sanatlarına ayrılmış bir alan, okuma odası, ıslak hacimler ve yönetim birimi bulunuyor. Çok amaçlı salon ve festival alanına açılan oturma alanları ise üst kotta yer alıyor.

Bölgenin geleneksel konut mimarisinden ilhamla tasarlanan merkez, biçim olarak çevresindeki dağlık arazi ve şelale ile de uyum içinde. Yapının inşasında kullanılan kerpiç tuğla ve ahşap malzemeleri, palmiye yaprağıyla örtülmüş çatı ve bambu strüktür sayesinde gün ışığının kontrol edilmesi sağlanmış. Böylece yapı, yeşil bina gereksinimlerine de cevap veriyor.

Chieng Yen topluluk merkezi aracılığıyla sosyal ağları güçlendirmek ve bölgedeki sürdürülebilir mimariye katkı koymak hedeflenmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL