Doğada Keşif

Avustralya’da tasarlanan oyun parkı, çocukların merakını cezbeden ve onları hareket etmeye teşvik eden oyun deneyimini botanik bir maceraya dönüştürüyor.

Centennial Parklands Learning Centre içinde konumlanan Wild Play parkı, 2-12 yaş arasındaki çocuklar için bir öğrenim deneyimi mekanı sunmayı amaçlıyor. 6.500 metrekarelik bir araziye yayılan proje, çalılar ve ağaçlarla yoğun bir şekilde bitkilendirilmiş alanlar arasında ilerleyen patikalardan oluşan botanik bir macera sunuyor. Alanda var olan incir ağaçları ise oturma yerlerinin üzerinde doğal gölgelikler oluşturuyor. Su yatakları, çeşmeler, denge alanı, bambu ormanı, asma köprü, tünel ve ağaç ev gibi öğeleriyle çocukların merakını cezbeden, cesaretini ölçen ve hareket etmesini sağlayan bu macera parkuru, deneyimi doğa ile olan etkileşim üzerinden kurguluyor. Ağaçlar ve suyun ana oyun elemanlarına dönüştüğü alanda çocuklar saklanıyor, tırmanıyor, temas ediyor; konfor alanlarından çıkarak eğleniyor ve öğreniyor.

Yapım süreci 3 yıl süren proje, açıldığı 2006 yılından beri büyük ilgi gören Melbourne Royal Botanic Gardens içindeki çocuk bahçesini de gerçekleştiren Potter Foundation tarafından desteklenmiş. Wild Play’i birlikte hayata geçiren vakıf, Centennial Parklands ve Aspect Studios’un ortak amacı ise toplum sağlığı ve öğrenimi odağına alan yenilikçi ve başarılı bir proje ile özellikle aktif ve meraklı çocukları teşvik etmek olmuş.

Etiketler: