Eklentinin Ötesi

Evsel plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilen modüler oturma elemanı, kamusal yaşantıyı da iyileştiren ekolojik eklentiler olarak çalışmayı amaçlıyor.

Studio Segers, yoğurt kabı ve poşet gibi evsel plastik atıkları %100 geri dönüştürerek çevre dostu kent mobilyası olan H-bench'i tasarladı. Poliolefinler kullanılarak üretilen mobilyalar hava şartlarına dayanıklılık, yüksek ağrılık direnci, düşük bakım ihtiyacı gibi özellikleriyle dış mekan kullanımı için oldukça elverişli bir tasarım sunuyor. Kamusal alanların kent hayatındaki öneminin ve iyi tasarlanmış mekanların yaşam kalitesi ve insan ilişkileri üzerindeki etkisinin farkında olarak geliştirilen H-bench, sosyal etkileşimleri tetiklemek ve pekiştirmek üzere ekolojik bir bağlayıcı olarak çalışıyor.

Geri dönüşüm firması ECO-oh! için tasarlanan modüler oturma elemanı, sırtlı ve sırtsız olmak üzere iki farklı modelden oluşuyor. Birbirine eklemlenebilen bu birimler farklı uzunlukta ve kombinasyonlarda bir araya getirilerek tabure, sandalye, bank gibi istenildiği kadar küçük ya da büyük formlarda kullanılabiliyor. Sırtlı modeller hem aynı yönde hem de karşı yönlerde bütüne eklemlenebildiğinden oturma kurgusundaki ilişki ağı da farklı senaryolara göre değişebiliyor.

h-bench, Sudio Segers, xxi mimarlık tasarım ve mekan dergisi

Etiketler:

İlgili İçerikler: