Etki Tepki Yasası

K2A tarafından gerçekleştirilen proje, kalitesiz bir kentsel mekanı farklı kullanıcı profillerinin rahatlıkla vakit geçirebileceği bir parka dönüştürerek tasarımın sosyal davranışlar üzerindeki tetikleyici etkisinin altını çiziyor.

Daha önce metal çitlerle sınırlanmış, net geometrik şekillerle tanımlanmış olan bakımsız Saint-Remy Parkı, çevre sakinlerinin kullanmaktan çekindiği bir alan durumundaymış. Burada yaşayan insanların projeye dahil edilmesi ve nasıl bir mekan bekledikleri üzerine fikirlerinin alınması ile gelişen süreçte, ofis beş düşünce üzerinden tasarımı şekillendirmiş. Basit form ve malzemelerin tercih edildiği alanda, oluşturulan kompozisyonun pozitif etkisi başat unsur olarak öngörülerek her yaştan insanın kullanımı için davetkar ve dinamik bir mekan oluşturulmak amaçlanmış.

fotoğraf: francois lichtle
fotoğraf: francois lichtle
fotoğraf: francois lichtle
fotoğraf: beatrice hug
fotoğraf: beatrice hug
fotoğraf: francois lichtle
fotoğraf: francois lichtle
fotoğraf: francois lichtle
fotoğraf: beatrice hug
fotoğraf: francois lichtle
fotoğraf: beatrice hug
öncesi
plan
diyagram

Kentsel halı: Parkın genelinde zemin, 3 farklı renkte döşemelerle kaplanmış. Bir nevi bir halı görüntüsü yaratan döşeme hem ekonomik hem ekolojik kaygılara cevap veren bir çözüm olarak uygulanırken, aynı zamanda alanın sınırlarını üçüncü boyuta çıkmadan tanımlayarak mekanları ortak bir dilde bir araya getirmiş.

Peyzaj, oyun ve tümsekler: Yeniden kurgulanan peyzaj tasarımı ile oluşturulan oyun alanları, cepler ve diğer organik alanlar; yayalar, bisiklet kullanıcıları ve oyun oynayan çocuklar gibi farklı kullanıcı tiplerine esnek mekanlar sunmak üzere tasarlanmış.

Sınırlar: Ofis belediye yetkililerini ikna ederek metal çitlerin kaldırılmasını kabul ettirmiş. Böylece kullanıcıların spontane kullanımlarına daha açık, erişimin daha kolay olduğu ve kedilerini daha güvende hissedecekleri bir ortam sağlanmış.

Bitkisel doku: Sert zeminden koparılan bazı alanlar bitkilerle zenginleştirilerek hem yağmur sularının direnajı hem de güneşe karşı gölgeleme sağlanmış.

Spor alanı: Futbol sahası olarak tasarlanan spor alanı ise aynı zamanda farklı serbest aktivitelere de ev sahipliği yapacak şekilde açık olarak tasarlanmış ve parkın ana sosyal alanı olarak kurgulanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL