Etkileşimli Boşluk

Yerel yönetim, sosyal topluluklar ve kamuoyunun tasarım sürecine dahil olmasıyla gerçekleştirilen Kentsel İmkanlar projesi kapsamında bölgedeki sosyal konut üretimi esnasında atıl kalan alanlar, farklı yaş gruplarından insanları bir araya getiren kamusal rekreasyon alanlarına dönüştürüldü.

Kentsel İmkanlar (Amenidades Urbanas) 2015 yılında Caracas Belediyesi tarafından Bilgi ve Sosyal Çalışma Sosyal Misyonu ile birlikte başlatılan, Pico Kolektif ve bölgedeki toplulukların desteğiyle gerçekleştirilen bir proje. Bolivar bulvarında yer alan sosyal konut üretimi esnasına ortaya çıkan alanlarda yeni kullanımlar yaratmak için başlayan kentsel proje Venezuela’da bir çok farklı aktörün dahil olduğu bir tasarım süreci ilerliyor.

İnşaat nedeniyle oluşan atıl alanlar planlara göre kamusal rekreasyon alanları olarak tanımlanmış ve proje başlarken kullanım yoğunluklarına göre sınıflandırılmış. İlk tasarım fikirleri ise projeye destek veren toplulukların temsilcileri ve uzman bir ekip tarafından ulusal bir yarışma düzenlenerek seçilmiş.

Parçalardan oluşarak kademeli olarak yürütülen projenin bir kısmı Venezuela vatandaşlarının rekreasyon alanlarını en çok spor yapmak için kullanmasının tespiti üzerine çeşitli aktivitelere olanak sağlayacak biçimde tasarlanmış. Tasarımcılar tarafından alanın sunduğu aktivitelerin rekabet ve profesyonel spor alanları yaratması yerine toplumsal uyumu ve sağlığı teşvik eden çözümler sunması hedeflenmiş. Spor aktivitelerine uygun olmayan küçük alanlarda ise çevre yapılarda yaşayan komşuların birlikte zaman geçirmesine imkan sağlayacak etkinlik alanları tasarlanmış.

Proje bütününün bir sistem olarak görülmesi gerektiğine değinen tasarımcılar beton yüzeyler ve çelik ekipmanlar kullanarak iki etaplı bir tasarım oluşturmuş. İlk etap, yapı ve cadde arasındaki geçişlerin basamak ve eğimlerle çözüldüğü yapay bir topoğrafya yaratıyor. Tasarlanan alan, çelik kullanılarak üretilen çeşitli elemanlar, banklar, paten rampası ve pinpon gibi etkinliklere olanak sağlayan yarı açık bir mekan olarak uzaktan bakıldığında çelik bir heykel gibi okunuyor. İkinci eleman ise yukarı ve aşağı giden paralel parçaların olduğu, bir ağacı çevreleyerek yeni kullanımlar öneren sürekli bir yapısal boru olarak nitelendiriliyor.

Yaratılan alanların biçimi ve sunduğu işlevlerin farklılaşması her yaştan insanı bir araya getirmek için özellikle kurgulanmış. Fiziksel spor aktiviteleri için gökyüzüne açılan bir spor alanı, birlikte zaman geçirmek isteyen insanlar için de buluşma alanı olan boşluklar, sınırları belirsiz kamusal kullanımlar sunuyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: