Flatiron Building’in %25 Hissesi için Müzayede Düzenleniyor

GÖKÇE ARAS ENGİN

Daniel Burnham ve Frederick Dinkelberg tarafından tasarlanan ve şehrin ilk gökdelenlerinden birisi olan Flatiron Building’in kontrolü için uzun süren mahkeme sonuçlandı. Yüksek Mahkeme 22 Mart'ta düzenlenecek müzayedede halka açık bir satış işleminin gerçekleştirebileceğine karar verdi.

Flatiron Building’in son kiracısı Macmillan Yayınevi 2019'un başlarında binadan taşındı. Dört emlak firması o zamandan beri boş olan 22 katlı çelik çerçeveli gökdelenin %75 hissesine sahipken, beşinci ortak Nathan Silverstein %25 hisseye sahip. GFP Real Estate, Newmark, ABS Real Estate Partners ve Sorgente Group, Silverstein ile olan ortaklığı feshetmek ve önemli mülkteki tadilatlar nedeniyle yıllarca süren çatışmaların ardından onu anlaşmadan çıkarmak için uğraşıyor. GFP Emlak Başkanı Jeffrey Gural yaptığı açıklamada: "Binayı satmayacağız, sadece ortaklığı feshetmeyi düşünüyoruz. Planımız mülkiyeti sürdürmek, yüzde 25 için teklif vereceğiz” dedi.

1902'de tamamlanan Flatiron Building, aslen modern gökdelenleri icat eden inşaat firması olan Fuller Company'ye ev sahipliği yapıyordu. Sonrasında yarım asır boyunca Macmillan Yayınevi’nin kiracısı olduğu kule, editörlerin dünyanın en etkili yazarlarından bazılarını ağırladığı ve binlerce yazarın ilk kitap anlaşmalarını imzaladığı yer haline geldi. Yayıncılık sektörü çalışanları, kötü şöhretli cılız asansörü ve tek iç merdiveni yangın tehlikesi oluştursa da, binanın konumunu ve cazibesini sevdi.

GFP Emlak, binayı elinde tutabilirse, tüm binayı tek bir kiracıya kiralamak yerine kat kat kiralamayı umuyor. Daha önce emlak müzayedesine gitmediğini ama çok da endişeli olmadıklarını söyleyen Jeffrey Gural, “bu sadece bir müzayede, müzayede esnasında gelişmelere göre hareket edeceğiz”, dedi.

Etiketler:

İlgili İçerikler: