Frame House

EN

AZAB (Acha Zaballa Architects), İspanya Bilbao'nun Olabeaga bölgesinde yer alan, geleneksel tarzda bir daireyi dönüştürerek sahiplerinin güncel ihtiyaçlarına uyarladı.

Minimum bütçeyle esnek kullanım imkanı sunan iç mekan tasarımı; bölgedeki yetersiz ışık alan, ufak mekanlara bölümlenmiş, atıl ve işlevsiz alanlar barındıran düşük m2'li dairelerin yeniden değerlendirilmesine örnek oluşturarak, Olabeaga'daki konut ihtiyacına çözüm önerisi getiriyor.

Tasarımda, ev sahiplerinin uzaktan çalışma, dinlenme, müzik dinleme, sosyal toplantılar veya yemek pişirme dersleri düzenleyebilme gibi değişen ihtiyaçlarına uyarlanabilir, esnek ve işlevsel bir kullanım amaçlandı.

Öncelikle mevcutta var olan fazlalıkların hepsi kaldırıldı ve sadece ihtiyaca yönelik minimum ekleme yapıldı. Bunun için sade çizgilerle yalın bir görüntü sağlamanın ötesinde, tamamen asgari ve esas ihtiyaca odaklanıldı.

Öncesi

Yarı saydam, kaydırılabilir bölmeler aracılığıyla açık ve geniş alan kullanımıyla birlikte, gerektiğinde ayrıştırılmış özel mekanlar oluşturulabiliyor. Kullanıcı tarafından harekete geçirilebilen mekanizmalarla bağlı, ayrılmış veya kısmen ilişkili, gelişigüzel ve dağınık ilişkiler üretilebiliyor. Bu sayede günlük ihtiyaçlar ve farklı fonksiyonlar için yeterince cömert ve değişken bir mekan elde ediliyor.

Etiketler: