GALAXIE eR Varnsdorf Anaokulu

EN

RG architects studio tarafından tasarlanan 50 çocuk kapasiteli GALAXIE eR Anaokulu, Çekya'da, Šluknov eteklerindeki Varnsdorf kasabasında bulunuyor.

Západní Caddesi ile Edisonova Okulu'na giden yolun kesiştiği köşede yer alan bina, bir iç avluyu çevreleyen eliptik, tek katlı tuğla bir yapıdan oluşuyor. Alçak bir parapete sahip düz yeşil çatıyla örtülü binanın formu, çevredeki gelişim, mevcut iletişim ilişkileri, köşe konumu ve arsanın yönü dikkate alınarak, iç mekanlarda ve atriyumda yeterli güneş ışığı sağlamak, çevredeki peyzaj ve bitişik orman parkına yönelebilmek üzere tasarlandı.

Anaokulunun organik şekli açıklığı, hareket özgürlüğünü, uyumu ve estetiği - insan ruhu için gerekli olan ve çocukların gelişimi için arzu edilen “besin” - temsil ediyor. Binanın merkezinde yer alan, yeni dikilmiş sakura ağaçlarının bulunduğu avlu çocukların dinlenmeleri ve oynamaları için huzurlu bir yer yaratıyor. Cennet bahçesi fikrini ve çocuğun saf ruhunu sembolize eden avlunun bitişikteki bahçeyle görsel ve fiziksel bağlantısı, çocukların cennetten dış dünyaya çıktığı inancını destekliyor.

İç yerleşim planı, her biri 25 çocuk kapasiteli, gerekli operasyonel ve sıhhi tesislerle donatılmış iki ayrı bölümden ve merkezde yer alan çok işlevli bir salondan oluşuyor. Anaokulunun işleyişi içinde çocuk partileri ve fiziksel aktiviteler için kullanılan salon, okul saatleri dışında kültürel etkinlikler ve aktiviteler için de değerlendirilebiliyor. Salon, komşu sınıflardan hareketli sürgülü panellerle ayrılarak, gerektiğinde tüm alanda esnek değişiklikler yapılmasına olanak tanıyor. Anaokulunun yan kanatlarında simetrik olarak konumlandırılan sınıflar, oyun odaları ve çocuklar için uyku alanları; oyuncak rafları, gömme dolaplar, hareketli depolama üniteleri ve bitişikteki bahçeye bakan çocukların göz hizasına göre yerleştirilmiş pencerelerle sınırlanan açık alanlar olarak tasarlandı.

İç mekanlar için seçilen malzeme ve renk paleti; açık gri linolyum döşeme, çerçevesiz pencereler, açık huş kontrplaktan üretilen sabit mobilyalar, beyaz boyalı yüzeyler ve dairesel ışıklı akustik delikli tavanlarla nötr ortamlar sağlıyor. Böylece oyun öğelerinin ve çiçek açan sakura ağaçlarıyla bitişik bahçenin öne çıkmasına izin veriyor. Avluya bakan zeminden tavana uzanan camlar sayesinde bahçe, tüm anaokulunun tek tip ve uyumlu ortamını tamamlayarak iç mekanların bir parçası haline geliyor.

Etiketler: