Geleceğin Ambarı

Overtreders W ekibi, dünyadaki besin kaynaklarının giderek artan nüfus karşısında yetersiz kalacağı öngörüsüyle sıfır atık politikası izleyerek geçici bir restoran tasarladı.

Ağustos ayında Hollanda’da gerçekleşen Lowlands Festivali kapsamında The Food Line Up firması adına Overtreders W tarafından ödünç ve toplama malzemelerle tasarlanarak inşa edilen restoran, sıfır atık politikası ile dikkat çekiyor.

2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı geçeceği öngörülerine karşılık atık üretimini sıfıra indirecek sürdürülebilir menü adını verdikleri bir restoran tasarımı yapan ofis, döngüsel bir süreç ile restoranda kullanılan her malzemenin geri dönüştürülmesini sağlıyor. Her yiyecek atığının dönüştürülüp yeni bir yiyecek olarak servis edilebildiği restoran tasarımında ayrıca ambarın geleceğe yönelik işlevselliği de sorgulanıyor.

Çoğunlukla geçici strüktürler üzerine çalışan tasarımcı ekip tasarım sürecinde ambarlardan ilham almış. Çiftçilerin yiyeceklerini depolamak için kullandıkları ambarların yüzyıllardır kullanılması ile zamansız bir ikon olduklarını kanıtladıklarını ortaya koyan tasarımcılar, gelecekte ambarların işlevlerinin değişeceği üzerinden yeni öngörülerde bulunuyor. Bu değişim sürecini “geleceğin ambarı” olarak tanımlayan ekip, ambarlarda gerçekleşen etkinliklerin sürekli olarak değiştiğini fakat biçim olarak bir işaret öğesi haline geldiklerini ve bir alanda çiftçiliğin sürüp sürmediğini anlamamıza yarayan yapılar olduğunu vurguluyor. Gelecekte ise ambarların işlevlerini hasat ve üretime katkı sağlayacak yapılar olarak sürdüreceğini öngörüyorlar.

Geri dönüşüm ve yeniden kullanılabilirlik üzerinden kurgulanan tüm bu süreç yapının inşa aşamasına da yansımış. Yapı tamamen kiralanmış, ödünç alınmış ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması ile inşa edilmiş. Yapılıp sökülebilen geçici strüktür, rüzgar dayanıklılığı için tahıl dolu çuvallar ile desteklenmiş. Tüm yiyecekleri açıkta bırakan ve restoran boyunca devam eden raflar için paletler ve geri dönüştürülmüş plastik elemanlar kullanılmış. Yapının etkinlik sonrasında sökülmesi ve malzemelerin tekil olarak yeniden kullanılması bekleniyor.

Etiketler: