Gentilly'de Karma Kullanımlı Geliştirme Projesi

EN

ALTA, Paris Gentilly'de 61 konut (7 sosyal konut birimi dahil), ofisler, bir spor salonu ve bir kafeteryadan oluşan karma kullanımlı bir proje tasarladı.

Gentilly'nin doğu ucunda, 14 numaralı metro durağı karşısındaki kompleks, FOR IMMO tarafından geliştirilen ofis ve Bati-Paris tarafından geliştirilen 61 ünitelik konut bloğundan oluşuyor.

Eskiden endüstriyel depoların ve iş yerlerinin bulunduğu proje alanı; Gentilly'nin Bièvre vadisine bakan tepelerinde, yeniden yapılanma döneminden kalma yüksek binaların, eski işçi konutlarının, hastane binalarının (Fondation Vallée) yanı sıra yeni konut geliştirme ve üçüncü sektör komplekslerinin (SCOR) bir arada bulunduğu pitoresk bir alan olan Reine-Blanche bölgesinin bir parçası.

Projede, 14. metro hattının açılmasıyla çok katlı yapı yoğunluğunun artması beklenen Gabriel Péri caddesinin hareketliliğiyle, rue Benserade'nin altındaki banliyö dokusu arasında denge kurulması hedeflendi. Görsel bir kısıtlama oluşturmadan ya da komşu bloklardan ayrıştırmadan yapıyı öne çıkarabilmek için, cephe kurgusuna özen gösterildi.

Yapının kütlesel etkisini yumuşatmak için ALTA iki ayrı cephe düzeni tasarladı. Gabriel Péri caddesine bakan cephede, dalgalanan kademeli yükseklikler ve parlak kaplama detayları öne çıkıyor. Rue Benserade caddesi tarafında ise komşu binaların yüksekliğine uyacak şekilde giderek azalan, daha doğrusal ve sade bir cephe kurgulandı.

Bu yaklaşım, kentsel peyzaj üzerindeki görsel etkiyi sınırlandırırken, aynı zamanda cadde cephelerinin "monoblok", yatay tasarımından kaçınarak cadde kompozisyonunun mimari zenginliğine katkıda bulunuyor.

Yapı adası içerisinde bir nirengi oluşturan binanın ana cephesi, farklı işlevleri birleştiren, tutarlı ve uyumlu bir görünüm yaratıyor. Bunun için, pencere açıklıkları metal çerçevelerle vurgulandı. Aynı metal işçiliği, ofislerin arka duvarlarında, düşey güneş kırıcılarda kullanıldı. Kış bahçeleri cepheyi zenginleştiriyor ve iki program arasındaki sınırı daha da bulanıklaştırıyor.

Bloğun merkezinde, arsanın doğal şekline uygun, komşu araziye bağlanan bir avlu oluşturuldu. Ofisler arazinin topografik formundan yararlanarak, aynı seviyedeki teraslara ve bahçeye açılıyor.

Evlerin ve ofislerin iki iç cephesi, bloğun orta kısmının bol miktarda güneş ışığı alması ve "Büyük Paris" manzarasına yönelmesi için geriye çekildi. Bloğun merkezinde yer alan cephelerde ise mahremiyet sağlamak üzere spandrel pencereler kullanıldı.

Etiketler: