Geometrik Peyzaj

EN

İspanya'nın Durango şehrinde yer alan San Antonio Okulu'nun oyun alanı Ele Arkitektura tarafından tasarlandı.

San Antonio Okulu'nun talebi üzerine hazırlanan proje; ana cephenin yenilenmesini, 3-6 yaş arasındaki çocuklar için açık hava oyun alanının tasarlanmasını ve 0-3 yaş arasındaki çocuklar için bir avlu / iç oyun alanı düzenlenmesini kapsıyor.

Bu üç müdahale, geometrik formları çocuklar tarafından kolayca anlaşılabilen unsurlarla ilişkilendirerek tüm alanın kimliğini bütünleştiriyor.

Açık Hava Oyun Alanı
Projenin ana fikirlerinden biri, avluyu çevresiyle ilişkilendirmek ve yayaların merkezi gözlemlemesine ve erişmesine izin veren bir sokak penceresi açmaktı. Yarı kapalı oyun alanı, tüm kompleksi birleştirirken aynı zamanda doğayla açık ilişki kuruyor.

Bu metal kapatma, avluda gerçekleştirilen her bir müdahaleyi, alanın ihtiyaçlarına uyum sağlayarak düzenliyor. Yarı geçirgen örtü, girişten itibaren mevcut duvara bitişik kalın bir bant oluşturuyor. Metal kafes içine yerleştirilen geometrik hacimler arasında farklı yollar oluşturan geçiş alanı, kaba motor beceri oyunları için bir ideal bir yer sağlıyor. Bu hacimler sığınak, buluşma, geçiş ve oyun alanları oluşturuyor.

Rotanın sonu ahşap platform alanına çıkıyor. Çocukların etkileşimini teşvik etmek için tasarlanan farklı sahneler, onların ölçeğine uyarlanarak dağ, mağara, plaj ortamları yaratıyor.

Avlu
18x18 m genişliğindeki kare planlı avluyu çevreleyen cephelerden ikisi revaklı koridorlardan oluşuyor. Bu koridorlarla birlikte yapı cephelerinin sınırladığı yüksek boşluğu doldurmak, bununla birlikte daha kullanışlı ve çok amaçlı bir alan yaratmak için yarı kapalı bir üst örtü tasarlandı.

Yeni çatı, malzemenin şeffaflığı sayesinde avluya doğrudan entegre oluyor. Bu örtü, yağmurlu günlerde kullanışlı alanı önemli ölçüde genişletirken doğal ışığın girmesine izin veriyor.

Avlunun mevcut zemini, ahşap bir platformla 40 cm yükseltilerek, platform üzerinde oluşturulan dairesel çukurlar farklı kullanımlara hizmet veriyor.

Cephe
Cephede tüm gereksiz unsurlar kaldırılarak, farklı mevcut hacimleri birleştiren yeni bir profil oluşturuldu. Erişimin görsel geçirgenliği sayesinde, sokak ile açık oyun alanı arasında ilişki kuruluyor.

Önceki Durum
Açık Oyun Alanı
Açık Oyun Alanı
Kesit
Avlu

Etiketler: