GOB 17 Evi

EN

DG Arquitectos tarafından tasarlanan GOB 17 Evi, İspanya'nın Valensiya kentinin La Xerea mahallesinde yer alıyor.

Yeni bir hayata başlamak üzere büyük bir festival geleneğine sahip, rahat ve yürünebilir bir şehir olan Valensiya'ya yerleşen Amerikalı bir çift için yenilenen ev, minimal tarzı ve hassas detaylarıyla bu geçişi ve değişimi yansıtıyor.

Turia Nehri parkına yakın, XIX. yüzyıldan kalma bir binada bulunan daire, biri şehir manzarasına açılan, diğeri ağaçlarla dolu iç avluya bakan iki ana cepheye sahip. Bulunduğu parselin açılı formu nedeniyle doğaçlamaya açık, alışılmış rasyonel kurgunun dışında mekan dağılımı olan daire bu özellikleriyle çevresinden beslenerek kendine özgün bir yer ediniyor.

Dairede yatak odaları sokak tarafında yer alıyor, mutfak ve oturma bölümünden oluşan yaşam alanı ise bir terasla iç avluya açılıyor. Girişten itibaren birbirine bağlanan mekanlar sayesinde, sert, keskin şehir manzarasıyla organik, yeşil avlu arasında görsel bir akış yaşanıyor.

Özgün binanın katı ve ağır yapısal elemanları, bu ağırlığı dengelemek ve zamansız hale getirmek için mat beyaz bir yüzeyle kaplandı. Yeni eklenen unsurlar ise daha çağdaş ve sade bir yaklaşıma sahip. Ahşap zeminler, özel yapım dolaplar ve yaşam alanındaki taş döşeme kaplaması, tüm işlevselliği destekleyerek iç mekana sıcak bir renk ve doku katıyor. Böylece özgün yapının beyaz yüzeyiyle oluşan tezat mekanın tarihini yeni anlatıya entegre ediyor.

Etiketler: