Gökyüzü Kalesi

Az açıklıklı betonarme kütlesi ve arsaya yerleşim biçimiyle kale hissini uyandıran Zicatela Evi, iç bahçeleri ve ara mekanları sayesinde çevresiyle kurmayı reddettiği ilişkiyi gökyüzüyle kuruyor.

Zicatela Evi, Meksika'nın Oaxaca eyaletinde Zicatela Plajı’nın önündeki bir tepenin üzerinde konumlanan küçük bir hafta sonu evi. Yapı Ledwig Godefroy Architecture tarafından dinlenmek, rahatlamak, kentsel alışkanlıklar ve yoğun gündelik ritimden uzaklaşmak için bir fırsat yaratmak hedefiyle inşa edilmiş.

Konut iki yönlü manzaraya sahip bir alana yerleşiyor. Bir cephesi dağlar ve agave bitkilerinden oluşan bir tarlaya, diğer cephesi ise plaj ve denize bakan yapı, tasarımcıları tarafından deniz kenarındaki kırsal bir ev olarak tarif ediliyor. Alanın bu özelliği tasarım sürecine ilham veren bir ikilik yaratmış. Manzarayla ilişki kurmayı reddederek araziye yerleşen yapı, rijit ve kapalı kütlesi sayesinde kale hissini uyandırıyor. Arazi özelliklerinin getirdiği bu ikilik durumunu yapının tasarımının bir parçası haline getiren tasarımcılar, iç ile dış arasındaki sınırı kaldırmak üzere iç boşlukları olan bir mekan tasarlamış. Yaratılan iç bahçeler aracılığıyla kullanıcıya dışarıda olma hissi yaratan boşluklar, korunaklı yapının içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda yapı içerisinde Meksika piramidini andıran öğeler de mevcut.

Savunma mimarisi tipolojisinden ilhamla 300 metrekarelik bir alana inşa edilen yapının çeperleri duvarlarla sınırlandırılmış kontrollü bir alan tanımlıyor. Manzaraların arasında kalmasına rağmen sadece gökyüzü ile görsel bir ilişki kurmayı hedefleyen yapı tasarımcılar tarafından açık bir gökyüzü kalesi olarak tanımlanıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL