Gölge Oyunu

Arizona'nın Phoenix şehrinde gün içinde hissedilen yüksek sıcaklığın etkisini azaltacak bir gölgelik sistemi tasarlandı. Origami motiflerinden esinlenilerek tasarlanan strüktür, zeminde gölge oyunları yaratıyor.

Höweler + Yoon ekibi tarafından tasarlanan gölgelik, Phoenix'deki bir cep parkı içinde konumlanıyor. Hızlı bir inşa hareketine sahne olan Phoenix sokaklarının arasındaki park, yaya güvenliğini ön plana çıkarmayı ve çölün içinde konforlu bir kamusal mekan haline gelmeyi hedefliyor. Gölgelik tasarımının yanı sıra sert ve yumuşak peyzaj düzenlemesi de yapılan parkı bölge yerlileri bağışlarıyla desteklemiş.

fotoğraflar: © höweler + yoon

Birbirinden ayrı modüllerden oluşan üst örtü, formuyla beraber parkın kendisini de şekillendiriyor. Saçağın üzerine yerleştirilen güneş panelleriyse gün ışığını emerek geceleri çevresini aydınlatıyor. Çevre ışığını yansıtan strüktür, öğlen saatlerinde yoğun güneş ışığını kırarak konforlu bir kamusal alan sunuyor. Öte yandan strüktür, sert zeminde yarattığı değişken gölgelerle çocuklar için oyuncu bir alan sunuyor. Oturma elemanlarıyla zenginleştirilen gölgelikler, aynı zamanda park içinde bir promenad oluşturuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL