Kamusal Hamam

Chihuahua Mimarlık Ve Tasarım Enstitüsü öğrencileri, Meksika'daki Urueta parkında kullanılmayan bir süs havuzunu kamusal hamama dönüştürdü. Havuzun etrafına yerleştirilen strüktür, kullanıcıları suyla buluşturuyor.

Chihuahua Mimarlık ve Tasarım Enstitüsü'nün her yıl düzenlediği tasarım atölyesi kapsamında Meksika'nın Chihuahua kentinde tasarlanan strüktür, yoğun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış. Atölye; Madridli mimarlık ekibi PKMN, Meksikolu tasarım stüdyosu Memela, mimar Juan Castillo, Miguel Heredia ve tasarımcı Miguel Garcia tarafından ortaklaşa yürütülen atölyenin bölge halkıyla birlikte gerçekleştirildiği belirtiliyor. Halkının parkta yer alan havuzun uzun süredir işlevsiz kalmasından rahatsız olmaları ve havuzu onarmak istemeleri üzerine öğrenciler, havuzu yeniden kamuya kazandıracak ve parkı canlandıracak bir tasarım gerçekleştirmişler.

fotoğraflar: bieno jimenez, nikola anakabe
diyagram

Dairesel forma sahip strüktürde metal çerçeveden oluşan dokuz ayrı kule, gölgelik görevi görüyor. Üzeri ahşap latalarla kapatılmış kulelerin arasına gerilen renkli kumaşlar, kuleler arasında bağlantı kuruyor ve alanı gölgelemeye yardımcı oluyor. Ahşap dekler de havuzun etrafını sararak kullanıcıları suyla buluşturuyor.

Atölye yürütücülerinden PKMN ekibi, su öğesini merkeze alan tasarımın gölgeli alanlarıyla birlikte havuzu yeniden işlevlendirmekle kalmayıp, bölgede bir mikroklima yarattığını belirtiyor. “Kent Hamamı” projesinin yalnızca Chihuahua için değil, başka şehirler için de suyun yaşama yeniden katılması için alternatif bir yöntem ortaya koyduğunu vurguluyor. İlk etapta Eylül sonuna kadar alanda durması planlanan strüktürün üniversitenin yatırımlarıyla kalıcı bir kent mobilyasına dönüşmesi için çalışmalar devam ediyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: