Gurdau Şarap Üretim Tesisi

EN

Çek mimarlık ofisi Aleš Fiala tarafından tasarlanan Gurdau Şarap Üretim Tesisi, Çek Cumhuriyeti'nin Kurdějov kentinde yer alıyor.

Gurdau Şaraphanesi ilk olarak 2012 yılında Kurdějov kentinin yukarısındaki yamaçlara ilk asmaların dikilmesiyle "yeşil bir tarlada" kuruldu. Bu köy tarihsel olarak Mikulov ve Brno kentleriyle birlikte, Moravya'daki aristokratların da en önemli şarap tedarikçilerinden biriydi.

Üzüm bağlarının tam ortasında, operasyonel açıdan en verimli konuma yerleştirilen tesis, mimari ile peyzajı entegre ediyor. Topoğrafyaya yumuşak eğri bir formla uyum sağlayan yapı, doğal manzarada yeni bir dalga, tepeler arasında yeni bir tepe oluşturuyor. Aynı zamanda çatıyı oluşturan eğrinin üzeri geniş bir yeşil alan olarak tasarlandı, dairesel açıklıklara ve yapının çevresine 150 çalı ve olgun ağaç dikildi.

Organik Mimari
İki kat yüksekliğinde betonarme olarak inşa edilen yapının bodrum katı şarap üretimi ve depolanması için kullanılıyor. Zemin katta ise tadım, oturma ve satış alanları bulunuyor. Ayrıca konaklamalar için iki daire de mevcut.

Brüt beton, cam, metal, meşe ve akasya ağacı gibi malzemelerin kullanımı doğrudan binanın organik formunu destekliyor. Büyük camlar, geniş teraslar ve eğimli çatının sağladığı manzara sayesinde, mekan deneyimi mevsim dönümleriyle zenginleşiyor.

Binanın araziye gömülmesi, doğal arka plan ve üzüm ekim alanlarıyla uyum hissi yaratıyor. Bina, çevredeki peyzaja azami saygı gösterilerek tasarlandı. Tamamen kavisli ve geniş yeşil çatı üzerindeki bitki örtüsü büyüdüğünde, yapı uzaktan bakıldığında neredeyse görünmez olacak. Binanın çevresi, mikro iklim yaratmak amacıyla bir dizi yeni çalı ve olgun ağaçla desteklendi. Binanın bağın hemen içindeki konumu, üzümün ve işçilerin tesis içinde nakliyesini en aza indiriyor. Üretim alanları arazinin alt kısmında yer alırken, üst tarafta bulunan müşteri alanları cam bir cepheyle manzaraya açılıyor. Pasif enerjiden yararlanılan yapıda, gölge oluşturarak yaz aylarında aşırı ısınmayı önleyebilmek için, ısı yalıtımlı üçlü cam, pencerelerin önünde meşe çıtalar, eğimli çatıda saçak çıkıntısı ve cephenin önündeki pergolada brandalar kullanıldı. Ayrıca üzüm bağının sulanması için, bir depo tankında yağmur suyu biriktiriliyor.

Etiketler: