Homelinker Kütüphanesi

EN

KiKi ARCHi tarafından Beike için tasarlanan Homelinker Kütüphanesi, Pekin'deki ofis binasının ikinci katında yer alıyor.

Ofisin ideolojik ve kültürel yönünü temsil eden kütüphane alanı için KiKi ARCHi, bu felsefeyi yansıtmak üzere doğal ve sessiz, aynı zamanda açık ve etkileşimli bir mekan tasarladı. Kabuklu canlıların, Fibonacci spiraline benzer, yuvarlak ve kararlı bir yörüngeye sahip formundan ilham alan plan düzenlemesi, kapsayıcı bir manevi alan yaratıyor.

Kütüphanenin tasarım süreci yer seçimi ile başladı. Her biri farklı görüş açılarına sahip sekiz katlı ofis binasının, büyük, kavisli bir cam penceresi olan ikinci katı tercih edildi. Kütüphanenin konumlandığı 200 metrekarelik alan, ağaçlarla çevrili bir manzaraya açılıyor.

Geniş bir merdivenle ulaşılan kütüphane girişinde, Beike'nin kurucusu Hui Zuo tarafından toplanan, işletmenin kuruluş amacını betimleyen "Hayalim" adlı resim dikkat çekiyor. Kütüphane içerisindeki yay formunun dışarıya açıldığı, beyaz renk ağırlıklı giriş, ofis ortamının teknolojik tarzıyla bütünleşiyor.

Girişin devamındaki beyaz alüminyum ızgaralı koridorda sanatçı Maoyuan Yang'a ait heykel ziyaretçileri karşılıyor. Sanatsal bir atmosfer etrafında dönen ziyaretçiler, kütüphanenin merkezindeki kurucunun el yazmalarının bulunduğu sergi alanına ulaşıyor. Zaman ve mekan arasında diyalog kuran bu yarı kapalı dairesel alan kavisli ve şeffaf iki bölmeden oluşuyor.

Dolambaçlı yürüyüş hattı pencere kenarındaki okuma alanına uzanıyor. Kitaplıklar, okuma alanı ve masa unsurlarının hepsi yay formunda tasarlandı. Ahşap malzeme kullanımıyla beyaz mekanda daha rasyonel bir ifade yakalanırken, ağaç manzarasıyla da bütünlük sağlandı. Üst üste binen veya serbest bırakılan katmanlarla Homelinker Kütüphanesi, insanlar, mekan ve düşünceler arasında birden fazla etkileşim alanı sunuyor.

Etiketler: