İbiza'da Sosyal Konut

EN

RipollTizon tarafından İbiza'da inşa edilen sosyal konut projesi, Eivissa yat limanının konut bölümü ile tarım arazisi arasındaki sınırda yer alıyor. Apartman blokları, yazlık evler, kulüpler ve oteller gibi eğlence ve turizm yapılarından oluşan kentsel doku, heterojen ve karakterize edilmemiş bir görünüm sunuyor. Bu düzensiz manzara, projede farklı cepheler sunan ayrıştırılmış hacimlerle yorumlanıyor.

Proje, bir yerel mimari örneği olan İbiza çiftlik evlerinden ilham alıyor. Beyaz badanalı duvarları, güneşten korunan kontrollü açıklıkları, sundurmaları ve gölgelik alanlarıyla öne çıkan bu evler, içinde yaşayanların mekânsal ihtiyaçlarına göre zaman içinde eklenen yeni hacimlerle genişletilebiliyor.

Kentsel yönetmeliklere göre, yan parsellere yaklaşma ve yükseklik sınırı gözetildiğinde piramit şeklinde daralarak yükselen bir form ortaya çıkıyor. Çevredeki diğer yapıların da bu forma uygun inşa edildiği dikkat çekiyor. Binanın genel hacmi, ortada bir galeri boşluğu oluşturabilmek için bu yönetmeliğin belirlediği sınırlara mümkün olduğunca yakın çözüldü. Dairelerin sirkülasyon alanlarını birbirine bağlayan açıklıklar, teraslar ve sundurmalarla çevrelenen bu boşluk sayesinde merkezde nefes alan bir ortak kullanım alanı oluşturuldu.

Bölgede yeraltı suyu seviyesinin zemine çok yakın olması nedeniyle, bodrum kat inşaatından kaçınıldı ve otopark alanının zemin katta konumlandırılmasına karar verildi. A-sınıfı enerji belgesine sahip binadaki toplam 19 daire; uygun aydınlatma, gün ışığı ve doğal çapraz havalandırmadan faydalanabilmeleri için, beş kata farklı yönelimlerle dağıtıldı. Konutların standart mekan düzenlerinden vazgeçmeden, tasarımda esneklik sağlayan bu yaklaşım sayesinde çok yönlü bir konut tipolojisi oluşturuldu. Oturma odası, yemek odası ve mutfaktan oluşan temel modüle, yatak odaları ya da diğer mekanların eklenmesiyle genişletilebilen bu tipolojinin farklı kombinasyonları yapıda bir araya geldi.

Etiketler:

İlgili İçerikler: