İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Tarihindeki En Kapsamlı Koleksiyonuyla Açılıyor

20 Eylül 1937 tarihinde Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’nde Atatürk’ün emriyle açılan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi 85. yıldönümünde sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda tarihindeki en kapsamlı koleksiyon sergisiyle yeni binasında ziyarete hazır olduğunu, açılış gününün kısa zamanda duyurulacağını belirtti.

Fotoğraf: EAA Mimarlık

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne bağlı bir kurum olan müze, 1970’lere kadar Türkiye’deki tek sanat müzesi olarak kalmış. Türkiye’nin en önemli modern Türk resim koleksiyonun sahibi olan ve Türkiye'nin birçok büyük ilindeki sanat müzelerinin ve Devlet Sanat Galerileri'nin kaynağı durumunda olan müze, 2012 yılında Tophane’deki yenileme çalışmaları süren Antrepo No 5’e taşındı. Yetmiş beş yıl Resim ve Heykel Müzesi’nin adresi olan Veliaht Dairesi'nde ise Millî Saraylar Daire Başkanlığı tarafından Milli Saraylar Resim Müzesi adıyla farklı bir müze kurulmuş ve 2014’te ziyarete açıldı.

Sedad Hakkı Eldem yapısı olan Antrepo No 5, mimar Emre Arolat tarafından müzeye dönüştürüldü. Müzenin bu yeni yapısı ilk olarak 2019 yılında, 16. İstanbul Bienali’nin ana mekanlarından biri olarak sanatseverlere buluştu.

Etiketler: