İstanbulSMD 20. Yaşını Kutladı

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), yirminci yılını 25 Ekim’de Pera Palas’ta düzenlenen gecede kutladı.

İstanbulSMD 20. Yıl Gecesi, derneğin kuruluşundan bu yana geçen yirmi yılda dönüşümünü ve “Dün, Bugün, Yarın” temasıyla oluşturulan İstanbulSMD 20. Yıl programının yer aldığı bir video gösterimi ile başladı ve 10. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Dilekci’nin açılış konuşmasıyla devam etti.

Dilekci’nin konuşmasının ardından İstanbulSMD 20. Yıl projeleri kapsamında gerçekleştirilen “Ustalara Saygı” belgesel dizisinin tanıtımına yer verildi. Belgesel dizisinin Yaşar Marulyalı, Levent Aksüt, Doğan Tekeli, Doğan Hasol, Hayzuran Hasol, Cafer Bozkurt, Ertun Hızıroğlu, Erkut Şahinbaş ve Ersen Gürsel’i konu alan ilk yedi bölümünün YouTube kanallarından erişime açıldığı duyuruldu.

Yirminci Yıl Gecesi’nde, İstanbulSMD Onur Ödülü’yle bu yıla özel olarak mimarlık kültürünün gelişimine katkıda bulunan kişi ve kurumlara verilen İstanbulSMD 20. Yıl Özel Ödülleri sahiplerini buldu. Pelin Derviş, Esen Karol, Ömer Madra, İKSV ve Salt eşdeğer ödüllere layık görülen kişi ve kurumlar arasında yer aldı.

2012 yılından bu yana verilen İstanbulSMD Mimarlığa Katkı Ödülleri bu sene İstanbulSMD Onur Ödülü adıyla verildi. İstanbulSMD 20. Yılında yönetim kurulu ve üyeler tarafından belirlenen iki değerli isim onur ödülüne değer buldu. İstanbulSMD Onur Ödülü’nün sahipleri Hayzuran Hasol ve Cafer Bozkurt’a ödülleri Durmuş Dilekci tarafından takdim edildi.

Etiketler: