Kırsaldaki Tekrar

Uzun yıllar boyunca temizlenen ve bakım yapılan arazinin, bakımı sürerken doğan geçici konaklama ihtiyacını karşılamak için bölgedeki yerleşimlere referansla bir konut ve ambar inşa edildi.

Aşınma sonucu granit mostarların ortaya çıktığı için bakım gerektiren, yaklaşık 300 dönümlük arazide konumlanan Nulla Vale evi ve ambarı, Tullamarine havaalanından yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Arazi, kırsal bölgede yol boyunca peyzajın bir parçası haline gelen ve tarım faaliyetini destekleyen basit strüktürlerle üretilmiş ilkel yapıların bulunduğu bir alan.

Bir ailenin arazinin bakımı sırasında haftasonları kalabileceği bir konut ve ambar ihtiyacının doğması üzerine başlayan tasarım süreci, aslında ailenin gelecekte alanda inşa ettirmek istedikleri konutun öngörümü niteliğinde inşa edilmiş.

Bir sonraki aşamada, gelecekte ailenin sürekli kalabileceği bir konut tasarlanacak olması nedeniyle inşa edilen konut ve ambar, geçici ve ailenin asgari düzeydeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış.

Biçim, hacim ve boşluk oranları birbirinin aynısı olarak tasarlanan yapılarda bölgedeki tipik tarım yapıları ve konutlarda gözlemlenen üçgen çatılar özellikle kullanılmış. Bu biçimsel benzerlik ile hem yapıların tarım faaliyetini çağrıştırması, hem de metaforik olarak birbirine referans veren ve birbirini tanımlayan yapılar olmaları hedeflenmiş.

Konutun depolama birimi olan ambar, doğrudan bu tür yapıların hazır imalatını yapan bir firmaya imal ve inşa ettirilmiş. Çatısında güneş enerjisi panelleri bulunan yapının cephesinde güneşe maruz kalma ve ısıyı hapsetme süresini arttırması için oluklu galvanizli demir kullanılmış.

Konut ise, kereste kafeslerinin yeni galvanizli çatı kaplaması, oluklu demir ve tuğlalar kullanılarak ile inşa edilmiş. Malzemeler tasarımcılar tarafından bilinçli olarak eski bir kulübe hissini vurgulamak için seçilmiş. Bu nedenle malzemeler çoğunlukla kaplanmamış, aydınlatmalar kirişlerin içinde gizlenmiş.

Konut bütünüyle arazide olmanın hissini geçirmesi hedeflendiğinden temel ihtiyaçları karşılamak üzerine programlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL