Klasik Modernle Buluşuyor

EN

KiKi ARCHi, Pekin'deki evin dönüşüm projesinde gelenekle moderni harmanlıyor. Koleksiyoner ev sahibinin hobisini, çağdaş yaşam tarzına uygun tasarım anlayışıyla birleştiriyor. Evin yapısını, düzenini, gün ışığını ve malzeme dokusunu yeniden planlayarak, “kapsayıcılık”ve “ritüel duygusu”nu, yaşam ve sergileme alanları arasındaki dengeyle yansıtıyor.

KiKi ARCHi için en büyük zorluk, evin "ana karakteri"ni belirleyen Golden Nanmu (Phoebe zhennan) ahşap mobilya koleksiyonuyla ne yapılacağıydı. Nanmu; Ming ve Qing hanedanlıkları döneminde, Pekin’deki Yasak Şehir'de sıkça kullanılan mimari bir öge ve mobilya malzemesiydi. Tasarım aşamasındaki temel kaygı, bu koleksiyonun klasik tarzı ve boyutlarıyla kısıtlı yaşam alanını daha da daraltması ve modern yaşama uyumsuz görünmesiydi.

Bir bahçe terası da bulunan ev; bodrum kat ve çatı katı ile birlikte toplam dört kattan oluşuyor. Ev sahibinin gün içerisinde zamanının çoğunu geçirdiği; koridor, yemek odası, mutfak ve çay odasıyla birlikte dış avluyla ilişkilenen birinci kat, tasarımın kilit noktasını oluşturuyor. “Nanmu ve Modern Yaşamın Bir Aradalığı” temasıyla tasarlanan evde, sırasıyla “geleneksel”, “modern” ve “geçiş”konseptlerine karşılık gelen üç renk; siyah, beyaz ve gri sıkça kullanıldı.

Giriş holü, yenilenen strüktürle bir tür veranda olarak tasarlandı. İkinci kattaki eski tuvalet tamamen kaldırılarak, birinci katı aydınlatan beş metre yüksekliğinde bir galeri oluşturuldu. Giriş holünden salona açılan siyah çerçeveli sürgülü cam kapı geçiş elemanı görevi görüyor. Gri terrazzo zemin dış mekanla bağlantı kurarken, beyaz Art-deco duvar, ışığı ve gölgeyi yansıtarak duvardaki dolap ve sürgülü kapıyla birlikte bir ritim yaratıyor.

Geleneksel Çin mimarisindeki “merkez oda”dan esinlenilen yaşam mekanındaki uzun Golden Nanmu masa ve duvardaki kaligrafi, klasik tarzı yansıtıyor. Mekanın ortasında, çapraz yerleştirilmiş uzanma koltuğu ise, geleneksel tarzın simetrik düzenini bozarak modern yaşam konforunu sunuyor.

Yenileme Öncesi

Loş yaşam alanınından aydınlık yemek odasına geçildiğinde karşılaşılan yemek masası, sandalyeler ve büfe, Golden Nanmu mobilyalarının özelliklerini vurgulamak üzere sade ve modern bir formda tasarlandı. Bahçe ve teras alanına açılan mutfakta gri tonları hakim. Tezgah üzerinde yer alan raflar ışık ve hava geçişinin engellenmemesi için açık tasarlandı.

Birinci katın sonunda, bahçeye açılan camla çevrili mekan ev sahibinin en sevdiği çay odası olarak kullanılıyor. Alüminyum çatı ve cam bölme, hafifliği ve genişlik hissini destekliyor. Zaman kavramını ortadan kaldıran açık ve şeffaf tasarım, sanal ve gerçek arasında bir karşıtlık yaratıyor. Beyaz duvarlarla çevrelenen bahçe, dört mevsim manzarasını sunuyor. Minimalist bahçe terası, gömme bir platforma ve oradan da bodrum kata inen bir merdivene bağlanıyor. Yenileme sırasında, zeminler, basamaklar ve duvarlarla yeni katmanlar oluşturulan dış mekanda, beyaz arka plan sayesinde modern tasarımla özgürlük hissi yeniden yorumlanıyor.

Çalışma ve yatak odalarının bulunduğu üst kata çıkan yekpare trabzanlı merdiven, beyaz Art-deco duvarlarla çevreleniyor. Sık kullanılmayan çatı katı ise, bir tür meditasyon odası olarak yeniden işlevlendirildi.

Etiketler: