Konstrüktif Konaklama

Guangzhou’nun eski kent merkezinde bulunan yedi katlı bir yapının çağdaş konaklama işlevli bir mekana dönüştürüldüğü projede kentlilerin gündelik hayatlarında mekanı kullanım alışkanlıkları tasarımın esasını oluşturuyor.

Savan iklimine sahip Guangzhou’da yazları uzun, kışları ise ılıman geçiyor. Bol yağış sayesinde yeşil bitkiler tüm yıl boyunca şehri donatıyor. Tasarımcılarına göre şehrin sokaklarında dolaşmak, her yeri sarmalayan yeşil doku içinde, çarpıcı bir deneyim. Bu aynı zamanda gündelik hayatın salt iç mekanlarla sınırlı kalmamasına, sokakların ve kamusal etkinliklerin bu hayatın önemli bir parçası olmasına da sebep oluyor. İklimin kente bu dostane etkisi, kentsel peyzajı insanların varlığı, canlılığı ve çeşitli yaşam biçimleriyle dolduruyor.

Yapının çevresi içindeki konumu
İç içe geçmiş konut dokusu
Terastaki açık alan
Otelin sokakla ilişkisi

Yenilenen yapı, hayli hareketli ve canlı bir konut bölgesinde bulunuyor. Yoğun bir nüfusu barındıran bölgede konut yapıları birbirine oldukça yakın; dolayısıyla kullanıcıların yaşamları mekanla iç içe geçmiş durumda. Bu, otelin tasarlanması aşamasında mimarlar tarafından temel bir sorun olarak ele alınmış. Kullanıcıların doğal ışıktan faydalanırken etrafındaki yaşamla kesintiye uğramayacak bir konaklama deneyimi yaşaması istenmiş. Alışılagelmiş otel odalarının aksine proje, özgün hacim ilişkileri ve kullanılan malzemelerin basit fakat güçlü görsel nitelikleri sayesinde farklı bir konaklama deneyimi üretmenin aracı oluyor.

Bu malzemelerden biri olan buzlu, oluklu cam çift katlı yaşam alanlarının cephesinde kullanılmış ve esas sorun olarak görülen doğal ışık alma sorunu korunaklı, çevre konutlarca görünmeyecek bir iç mekan oluşturabilecek şekilde çözülmüş. Ayrıca, iklim koşullarına karşı mekan ısısını sabit tutmaya yarayacak bir yalıtım yüzeyi olarak da tercih edilmiş. Diğer malzeme ise birinci katta bulunan lobinin duvarlarını ören 120 milimetrelik galvanize çelik şeritler. Malzemenin görsel etkisi, doğal ışığın üzerinden yansıyıp mekana dağılmasını sağlayarak artırılmak istenmiş.

İki katlı konaklama birimlerinin iç mekan kurgusu
İki katlı konaklama birimlerinin iç mekan kurgusu
Katlar arası dolaşım
İki katlı konaklama birimlerinin iç mekan kurgusu
Kesit perspektifi
Görünüş

Otelin her bir katı, bahsedilen çift katlı yaşam alanlarını da barındıran dört oda olarak kurgulanmış. Odalar ise bilindik otel odalarından oldukça uzak, yatak odasının asma kata, ıslak hacimlerin ise bu katın altına yerleştiği bir kurguya sahip.

Proje, yalın malzeme seçimi ve güçlü tasarım dilini, tasarımının esası olarak ön plana çıkarılmak istenen kolon-kiriş strüktürünü vurgulayarak güçlendiriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL