La Maruca de López de Hoyos

EN

İspanya'nın Madrid şehrinde yer alan La Maruca'nın yeni restoranı La Maruca de López de Hoyos, Zooco Estudio tarafından tasarlandı.

Deniz atmosferini başkentin merkezine taşımayı amaçlayan proje, restoran grubunun kökeni olan Santander'ın rasyonalist mimarisine atıfta bulunurken, "Isla de Torre" Yelken Okulu ve Kraliyet Deniz Kulübü'nden ilham alıyor.

Madrid'deki yeni La Maruca restoranı projesi, iç ve dış mekan ilişkisine odaklanıyor. Ayrıca, detaylı bir denizcilik atmosferi yaratılarak müşterilere deniz kenarında olma hissini yaşatmak amaçlandı. Ana mekanda birbiriyle ilişkili mekanlar bir bant gibi kıvrılarak ziyaretçiyi, İspanya'nın Kantabria bölgesine ait eski fotoğrafların sergilendiği bir iskelede gezinti yapmaya davet ediyor.

Seçilen malzemeler, deniz temasıyla yakından ilişkili: Sirkülasyon alanlarının zemininde gemi güvertelerinde kullanılanlara benzer şekilde siyah polimer bazlı derzlere sahip tik ahşabı, oturma alanlarının zemininde toprak tonlarında mineraler içeren mikro terrazzo, iç hacimlerdeki tüm kavisli yüzeylerde beyaz cilalı çimento, sütun ve kolonlarda tik ahşap çıtalar ve tavanda yüksek düzeyde ses emilimi olan pürüzsüz beyaz yüzeyler tercih edildi.

Kurdele benzeri kıvrılan yüzeylerde ince seramik parçalar düşey yerleştirilerek hassas bir kaplama yapıldı. Projede oluşturulan yatay çizgiler sayesinde nitelikli bir uyum ve mekanın kavranmasını artıran net bir düzen oluşturuldu.

Projenin bir diğer öne çıkan özelliği olan tuvaletler, adeta bir iskele gibi, çevresel sınırları aşarak, açık hava terasına açılan bir yapı üzerinde yükseliyorlar. Bu alanda da yüzey kaplamalarında tik ahşap çıtalar ve bu çıtaların altında aynı genişlikte yarım daire şeklinde seramik parçalar kullanıldı.

Restoran panoramik bir cepheye sahip. Şeffaf bir kutu gibi tasarlanan cam cephe, dışarıdan da iç mekanın görülebilmesine olanak tanıyor. Entegre bir ahşap sürgülü kapı sistemi gerektiğinde mahremiyet ve güneş koruması sağlıyor. Tamamen açık düzenlenen iç mekanda ise merkeze yerleştirilen mutfak, bir geminin açıkta kalan makine dairesi gibi müşteriye restoran ekibinin performansını sergiliyor.

Etiketler: