Liknon

EN

K-Studio tarafından tasarlanan Liknon, zengin bir kültüre ve şarap üretim geleneğine sahip bir ada olan Samos'ta 100 yıllık bir üzüm bağında yer alıyor.

Spyros Metaxas'ın içkilerini ürettiği, Samos adasına özgü tatlı misket üzümlerinin yetiştiği aynı antik bağda konumlanan proje, markanın kökenine nostaljik bir bakış sunuyor.

Vourliotes köyünün aşağısında, deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte bulunan bağ, taş duvarlarla örülü bir dizi plato üzerinde vadiye doğru yayılıyor. Bu peyzaj düzenlemesi, arazideki kayaların toplanarak, arazideki eğimi işlenebilecek teraslar haline getirecek şekilde ustaca yerleştirilmesiyle oluşturulmuş.

K-Studio, taş duvarlar boyunca bir rota çizip etrafına çitler yerleştirerek teraslı peyzajı vurguluyor. Geleneksel bir bina inşa etmek yerine, peyzajını koruduğu vadiyi topoğrafyaya uyumla yerleşen çeşitli yapılarla donatıyor. Böylece bağcılığın farklı yönlerini keşfetmek ve markayı tanımak üzere buraya gelen ziyaretçileri spontane duyusal deneyimlerle dolu organik bir yolculuğa çıkarıyor.

Peyzajda açılan derin bir kesik sayesinde ziyaretçiler yeraltına inerek doğal toprak kokusuyla dolu bir alana adım atıyor. Bu mekanın en önemli özelliği, cam bir açıklıktan arazinin katmanlarını ortaya çıkaran enine kesitinin görülebilmesi.

Yolculuk, hem yer üstünde hem de yer altında asmaların arasında, bağı oluşturan tüm unsurlara, toprağı ve bitkiyi tanımlayan özel koşullara yakından bakıyor. Samos lezzetlerinin sunulduğu, sarmaşıklarla örülmüş asma pergolayla gölgelenen teras, gezinti sonrasında rahatlamak ve markanın en iyi ürünlerini tatmak üzere düzenlendi.

Dalgalı taş şeritlerin mevcut dilini, ölçeklerini ve varlıklarını kademeli olarak değiştirerek, orijinal taş yığma işçiliğini öne çıkaran proje, vadiye uyumla yerleşen terasların dinamik yapısına karışarak, geometriyi ve peyzajı yeniden yorumluyor.

Etiketler: