Manhattan'a REX'ten Mermer Küp; Perelman Performans Sanatları Merkezi

New York merkezli mimarlık stüdyosu REX, gürültüyü izole ederken ışığın geçmesine izin veren mermer panellerle kaplı yeni Wall Street binası, Perelman Performans Sanatları Merkezi'ni tanıttı.

Manhattan'ın merkezinde, Dünya Ticaret Merkezi'nin yanında yer alan Perelman Gösteri Sanatları Merkezi (Perelman Performing Arts Center), formuyla terör saldırısında yıkılan kulelere atıfta bulunuyor. Yarı saydam mermerle kaplı kübik yapı, geceleri aktif olduğunda dikkat çekecek şekilde parlıyor.

© Iwan Baan

Kullanılan taş o kadar ince ki ışığın içinden geçmesine izin veriyor, böylece içeride ne olduğunu gizlerken diğer yandan gün boyunca doğal ışığın süzülmesine izin veriyor, gece ise bir fener etkisi yaratıyor. Mermer levhalar, iç mekanın şehrin gürültüsünden yalıtılmasına yardımcı olmak için cam paneller arasına yerleştirildi. Taştaki doğal izler, cephe boyunca bir desen oluşturacak şekilde düzenlendi.

42 m yüksekliğindeki monolitik yapı, daha önce alanda inşa edilmesi planlanan ancak sonradan iptal edilen Frank Gehry'nin projesi için yerleştirilmiş yedi destek sütununu değerlendiriyor. Yerin altındaki tüm altyapı Frank Gehry'nin tasarımı temel alınarak inşa edildi. Metro sistemleri ve liman idaresi binası için erişim rampası da dahil olmak üzere dört katlı şehir altyapısının üzerine oturan yeni yapının ana mekanları sokak seviyesinden 6,4 m yükseltildi. Siyah bir kaide ile desteklenen yapının köşede yer alan girişi dikkat çekici bir konsol oluşturuyor.

© Iwan Baan
© Iwan Baan
© Iwan Baan
© Iwan Baan
© Iwan Baan
© Iwan Baan
© Iwan Baan
© Iwan Baan
© Iwan Baan

Rockwell Group tarafından tasarlanan Marcus Samuelsson imzalı bir restoranın ve iç mekanların yer aldığı lobi katını geçtikten sonra, binanın tiyatro katında aynı anda veya birlikte kullanılabilen son teknoloji ürünü, farklı büyüklüklerde üç performans alanı bulunuyor. Salonları sirkülasyon hattına ve birbirlerine açan dört devasa giyotin duvar, sökülebilir balkonlar, yeniden yapılandırılabilir zeminler ve oturma alanlarının oluşturduğu kombinasyon, çeşitli performanslar için 62 farklı konfigürasyona imkan sağlıyor. İç mekanların strüktürü, çelik ve mermer kabuktan nispeten bağımsız çözüldü. Salonların binanın titreşiminden izole edilmiş ve birbirlerinden bağımsız olmaları sayesinde eş zamanlı performanslar gerçekleştirilebiliyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: