Mantar ve Ahşap Ev

EN

İspanya'nın Cantabria bölgesindeki Navajeda köyünde bulunan ev, gurea arquitectura cooperativa tarafından, biyoiklimsel stratejiler kullanılarak tasarlandı.

Yerleşim ile doğal peyzaj arasındaki sınırda yer alan bu ev, dolambaçlı bir dere ve yüksek meşe ağaçlarıyla çerçevelenen panoramik dağ manzarasına yöneliyor. Modern kırsal yaşamı somutlaştıran bu proje, doğayla gerçek ve derin bir uyum yakalama çabasını yansıtıyor.

Atölyede endüstriyel lamine ahşap sistemiyle geliştirilen ve sahipleri tarafından yerinde tamamlanan ev, sade ve kompakt şekliyle manzarada soyut bir yapı olarak konumlanıyor. Mantar ve ahşap gibi doğal malzemelerin kullanıldığı dış cephesi, lamine ahşap konstrüksiyonla birlikte çevreyle bütünleşiyor. Oluklu sac çatı, gökyüzünün iklimsel değişimlerini yansıtıyor.

Evin tekil ve sade kütlesi, iç mekandaki mekansal dağılımın karmaşıklığıyla tezat oluşturuyor. Mekanı ikiye bölen merkezdeki galeri alanı, yılın büyük bölümünde sera işlevi görerek evin her iki yanına sıcak hava dağıtıyor. Mutfak, evin iki yanı arasında bir bağlantı noktası oluşturuyor.

Prefabrik ve sanayileşmiş sistemler sayesinde yapının inşası önemli ölçüde kolaylaştı. Lamine ahşap çerçevelerden oluşan dış yapı elemanları, bir atölyede hazırlanarak sadece bir hafta içinde sahada monte edildi. Kaplamalar ve ince işlerin bir kısmı kullanıcıların kendileri tarafından tamamlandı.

Lamine ahşap kullanımı inşaat risklerini ve süresini, karbon ayak izini ve enerji talebini azalttı. Geliştirilmiş yalıtım, yerden ısıtma ile birleştiğinde sıfıra yakın enerji tüketimi sağlıyor.

Etiketler: