Manzara İstasyonu

Şili’nin kuzeyinde Atacama çölünün sahil bölgesinde yerel malzemeler kullanılarak inşa edilen sürdürülebilir turizm durakları, atık üretmeyen yeşil enerji sistemleri ile çalışıyor.

Atacama’nın sahil bölgesinde, yıl boyu hiç yağış almayan kurak ve ılıman bir iklime sahip bir alanda inşa edilen duraklar; merkezi servis yapısı ve üç tekil kubbe strüktüründen oluşuyor. Strüktürlerin inşa edildiği alan, çevresinde kentsel planlamanın olmadığı, insan eliyle müdahalenin çok az olduğu bir alan. Bu nedenle, yapıların tasarımı ve inşa süreci boyunca tasarımcılar tarafından alana minimumda müdahale edilmeye gayret edilmiş.

Büyük tekil bir yapı inşa etmek yerine yönlendirmeler ile birbirine bağlanan tekil yapılar inşa edilmesi tercih edilen projenin, bütüncül olarak inşa edilen merkez yapısında banyolar, ofisler, danışma odası, bekçi odası ve aile odaları bulunuyor.

Araziye birbirinden 50 metre uzaklıkta yayılan tekil strüktürler ise, ahşap platform üzerinde tasarlanan hacimler; tuvaletler ve kubbe yatak odalarının birleşiminden oluşuyor. Araziye yayılma biçimi, odalar arası mahremiyeti sağlarken aynı zamanda kubbelerin birbirlerinin manzaralarını engellememesini sağlıyor.

Duraklar; marangozlar, zanaatkarlar ve mimarlarla birlikte üç aşamada inşa edilmiş. Strüktürlerin inşası sırasında sahil bölgesine yakın köylerde, sulak alanlarda yetişen yerel bir çalının dayanıklılığını gözlemleyen ekip, konutlarda kullanılan yerel malzemeleri strüktürün inşasında da kullanmayı tercih etmiş. Kubbelerin iskelet strüktürü ahşap kullanılarak inşa edilirken, yüzeyler ise güneşten koruduğu gözlemlenen yerel bir kaplama malzemesi kullanılarak kapatılmış.

Yapıların temelleri ise tuzlu su ile karıştırışmış kum ile yaklaşık 1 metre gömülü sütunlar aracılığıyla inşa edilmiş. Bu teknik sayesinde temellerin inşası sırasında çimento kullanılmamış.

Yerel malzemelerin kullanımı ve temelin inşa yöntemi nedeniyle tasarlanan yapıların her biri alandan kaldırılıp, hareket ettirilebiliyor. Bu da tasarımcı ekibin önemsediği, alana minimum müdahale etme hedefine yaklaşılmasını sağlıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL