Metropolitan Sanat Müzesi'nde Bilim ve Keşif İçin Yeni Bir Alan

New York merkezli KOKO Architecture + Design, Metropolitan Sanat Müzesi'nde kalıcı bir interaktif çocuk oyun alanı yarattı. 81. Cadde Stüdyosu (81st Street Studio), 3-11 yaş arası çocuklar için bilim temelli öğrenim, sanat etkinlikleri, oyunlar, müzik ve okuma için yeni bir alan sunuyor.

Metropolitan Sanat Müzesi, Ruth ve Harold D. Uris Eğitim Merkezi'nde, 9 Eylül Cumartesi günü açılan stüdyo, daha önce kütüphane olarak kullanılan, 325 metrekarelik alana yerleşiyor. KOKO Architecture + Design'ın kurucuları Adam Weintraub ve Mishi Hosono, Met'in koleksiyonundan unsurları da, hem doğrudan hem de dolaylı olarak mekana dahil etti.

Sanat ve maddesellik aracılığıyla günlük yaşamda bilim öğrenimini destekleyen disiplinler arası, çok duyulu bir interaktif keşif ve oyun alanı olarak tasarlanan stüdyo; yapım, araştırma, eleştirel düşünme, problem çözme ve malzemelerin farklı boyutları ile özelliklerinin keşfedilmesini teşvik eden dinamik dijital ve analog deneyimler barındırıyor.

© Paula Lobo I Metropolitan Sanat Müzesi
© Paula Lobo I Metropolitan Sanat Müzesi
© Paula Lobo I Metropolitan Sanat Müzesi
© Paula Lobo I Metropolitan Sanat Müzesi
© Paula Lobo I Metropolitan Sanat Müzesi

Tasarımcılar, mekanı iki farklı seviyeye bölerek girişte bir merdiven, "malzeme geçidi", sahte bir çim tepe ve Yamaha işbirliğiyle tasarlanmış bir dizi müzik aletinin bulunduğu bir alan oluşturdu. Bir rampa boyunca uzanan malzeme geçidi, küçük misafirlerin hem dokunup hem de koklayabileceği ahşap kaplama ve dokulardan oluşan sütunlar içeriyor. Mekanın merkezindeki yastıklı oturma alanının üzerinde, ağaç gölgeliklerini taklit etmek üzere yerleştirilmiş, kırık beyaz, delikli, dairesel ahşap elemanlar bulunuyor. Bu unsur, Mishi Hosono'nun Tokyo'da geçen çocukluğundan esinlenilmiş, Japon tasarımında yaygın olarak kullanılan bir motif.

Yedi interaktif istasyon ve çocuk kütüphanesi aracılığıyla malzemelerin keşfedilmesini kolaylaştıran alanda, farklı malzemelerin dönüşümlü olarak sergilenmesi plalanıyor. Açılış etkinliklerinde ahşap malzeme öne çıkarıldı; çocuklar dokunma ve koklama yoluyla çeşitli ahşap türlerini ve cilalarını keşfediyor, tahta oymacılığı ve davul yapımı gibi etkinliklere katılabiliyor, ahşap, kil ve metalin sırlarını keşfetmek için dijital araçları kullanabiliyorlar. Ayrıca müzik ve ses markası Yamaha tarafından tasarlanan, çocukların ayaklı gitar, kastanyet duvarı, org ve marimba gibi enstrümanlar aracılığıyla malzemelerin sesi nasıl etkilediğini anlayabilecekleri bir müzik istasyonu kuruldu.

Etiketler:

İlgili İçerikler: