Mimarlar Odası Tarihinden Portreler Dizisinin Yeni Kitabı “Cengiz Bektaş" Yayımlandı

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık ortamına farklı yönleriyle katkı sağlamış, Mimarlar Odası’nın çalışmalarında iz bırakmış meslek büyükleriyle gerçekleştirdiği yayın çalışmalarını sürdürüyor.

Mimarların yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi ve kitaplaştırılmasının amaçlandığı “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi, Cengiz Bektaş kitabıyla devam ediyor.

Cengiz Bektaş’ın farklı ortamlarda gerçekleştirilmiş kapsamlı söyleşilerinden, Bektaş üzerine yazılmış yazılardan, 26 Ocak 2018’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleştirilen “Cengiz Bektaş Mimarlığı” panelindeki sunuşlardan Bektaş’ın hayli kapsamlı kişisel arşivine kadar bilgilerin bulunabileceği kitap; onun mimarlık, şiir ve sanatla dolu dolu geçen yaşamının izini sürüyor.

Gönül Bektaş (Önsözden)
“Cengiz, içinde var olduğu ortamın yaratılması ve korunması için, dur durak bilmeden çabalardı. (…)Türkiye’nin aydınlanması ve güzel geleceğiydi düşlediği. Bunun için kendi payına düşeni, halkından kopmadan, her meslekten insanla birlikte - ortak çabayla ve herkese yayarak yapmaya çalışırdı.”

Arka Kapak Yazısı
“Çok doğal benim için sizin de bildiğiniz, benim de bildiğim sözcüklerle, ama aynı sözcüklerle siz başka şiir yazıyorsunuz, ben başka şiir yazıyorum. Yoktan var ediyorsunuz olayı, mimarlık da öyle. Kum, demir, çimento; herkes her şeyi biliyor, hiç bilinmeyen bir şey yok, ama gene yoktan var ediyorsunuz. Ben genellikle mimarlıkta iyi çözümlere ulaştığım zamanlarda iyi şiir yazdığımı biliyorum. Bu bana yetiyor.”

Künye
Dizi Editörü ve Yayına Hazırlayan: H. Bülend Tuna
Katkıda Bulunanlar: Fatma Öcal Al, Ü. Özlem Ünver Göçer
Grafik Tasarım / Uygulama: Ebru Laçin Kilci
Kapak Tasarımı: Nilgün Kara Babacan
Konu / Alt Konu: Mimarlık / Söyleşi, Biyografi
Yayımlayan: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Etiketler: