Mimarlar Odası'nın Perspektifinden İstanbul'un Cumhuriyet Yüzyılı Sergisi Yeniden Açılıyor

29 Ekim 2023’te açılmış olan “Mimarlar Odası’nın Perspektifinden İstanbul’un Cumhuriyet Yüzyılı” sergisi yoğun ilgi üzerine 7 - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda ziyaretçilerle yeniden buluşuyor.

Sergi, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’un yüzyıllık geçmişinde mekânsal, toplumsal, siyasal ve kültürel olarak önemli eşikleri gözler önüne sermeyi, tarihsel süreci yeniden değerlendirme fırsatı yaratmayı, anımsamayı ve anımsatmayı amaçlıyor. 

Aydınlanmacı devrimlerin, laikliğin, demokrasinin ve eşitliğin öncüsü Cumhuriyetin 100 yıllık serüveninden, kentinden, mimarlığından ve yaşamından özel bir kesit sunan sergi, ikinci yüzyılın eşiğinde Cumhuriyetimizi politikaları, hedefleri ve toplumcu yaklaşımlarıyla tekrar değerlendirmeyi deniyor.

Sergi süresince gerçekleştirilecek olan panel ve sempozyumla Cumhuriyetin günümüze ulaşan mirası, mimarlık tarihi, koruma ve planlama gibi konular açısından yeniden sorgulanacak. Bu çerçevede serginin yeniden açılacağı 7 Haziran Cuma günü bir açılış paneli ve 12 Haziran Çarşamba günü ise tüm gün sürecek “İstanbul’da Kentsel Dönüşüm ve Yitirilen Cumhuriyet Dönemi Mimarlık Mirası” konulu bir sempozyum ve forum düzenlenecek.

Etiketler: