Ms. Elliot | Hock Bee

EN

JUJURWORK tarafından tasarlanan kafe-restoran Ms. Elliot, Malezya Yarımadası'nın doğu kıyısındaki Kuantan kasabasının ana caddesi Jalan Besar üzerinde bulunan, özel tasarımı ve tarihi değeriyle Kuantan sakinlerinin kolektif hafızasında özel bir yere sahip, Hock Bee Brothers Binası'nda konumlanıyor.

Düşey kanatlarla ayrılmış beş girintili bölme ile karakterize edilen yapı, 12 m genişliğinde etkileyici bir ön cepheye sahip. Caddeye bakan, geometrik prizmalar şeklinde tasarlanmış pencereler, aydınlatma ve havalandırma gibi pratik amaçlara hizmet ederken aynı zamanda yapıya abartısız bir estetik dokunuş katıyor. Binanın özgün tasarımı, onu Kuantan'ın kentsel mirasının ayrılmaz bir parçası haline getiriyor.

Hock Bee Brothers Binası'nın zemin ve asma katlarına yerleşen kafe restoran Ms. Elliot, 2022'nin Eylül ayında açıldı. Projenin amacı, binanın tarihini onurlandırmak ve orijinal karakterini korumaktı. Özgün yapının odak noktasını oluşturan giriş vitrini, kafe-bar olarak hizmet veren çok katmanlı bir oniks enstalasyon ile yenilendi.

öncesi
öncesi
uygulama
uygulama

Binanın ritmik ön cephesinin minyatür bir versiyon halinde yeniden ele alındığı kafe-barın tasarımında, yakınlardaki, kapanmak üzere olan bir taş madeninde keşfedilen oniks karolar kullanıldı. Yerinde inşa edilen çelik konstrüksiyona, alüminyum Fransız kelepçelerle taş madeninden kurtarılan oniks karolar takıldı ve alçı levhalar üzerine monte edilen bir dizi LED modülle arkadan aydınlatıldı. Elektrik ve sıhhi tesisat işleri tamamlandıktan sonra çerçeveye dolaplar monte edildi. Mekanda kullanılan özel sarkıt lambalar için, cephedeki prizmatik pencerelerden ve geçmiş dönemleri anımsatan eski gazlı sokak lambalarından ilham alındı.

Binanın tarihi bütünlüğü korunarak, 1960'lardan kalma orijinal mozaik zemine dokunulmadı ve altın rengi Çince karakterler taşıyan parlak kırmızı ahşap pano, bir fengshui ustasının tavsiyesi üzerine dikkatlice temizlenerek ve batı duvarına yeniden yerleştirildi. Orijinal ahşap panjurlar restore edilerek, ön kafe ile yemek alanları arasında bölücü olarak değerlendirildi.

Mekânsal simetriyi güçlendirmek için giriş mekanının her iki yanına duvar eklendi. Duvarlardaki kapı açıklıkları, panjurlu bölmenin arkasındaki özel yemek alanına ve merdiven aracılığıyla asma kata erişim sağlıyor. Duvar akslarının ön cepheye uzandığı bölümde, karşılıklı olarak tavan alçaltıldı ve kafe için oturma kabinleri düzenlendi.

Arka taraftaki iki özgün tavan penceresi, uzun ceviz yemek masalarıyla süslenmiş çift kat yüksekliğindeki yemek salonuna doğal ışık ve hava girmesini sağlıyor. Simetrik düzenlenmiş, havada asılı mumları andıran ışık tüpleri, binanın merkezi eksenini vurguluyor. Asma katta, restore edilen eski ahşap paneller, özel toplantılar için düzenlenen üç bağımsız yemek alanını birbirinden ayırıyor. Asma kattan uzanan balkon, merkezi tavan penceresinden gelen doğal ışıkla aydınlanıyor.

Dış cephede, Hock Bee Bros'un orijinal tabelası olduğu gibi korunurken, art deco çerçeveli büyük cam pencereler dikkatle yenilendi. Özgün pencerelere uyum sağlayacak şekilde tasarlanan, prizmatik bir çerçeve içine yerleştirilmiş yeni bir çift bordo renkli kapı, girişe dikkat çekerek konukları içerideki yeni kafeye davet ediyor.

Malay, Çin, Hint ve sömürge mimari tarzlarından etkilenen zengin ve çeşitli bir tarihe sahip olan Kuantan'ın çok kültürlü dokusu, yalnızca mimarisine değil, aynı zamanda insanlarına, geleneklerine ve mutfağına da yansıyor. Kasabanın kültürel mirasında önemli bir yere sahip olan Hock Bee Brothers Binası'ndaki Ms. Elliot, yerel halkın ve ziyaretçilerin Kuantan'ın zengin tarihini deneyimlemek ve bugününü kutlamak için bir araya gelebilecekleri, restoran kafeden öte, dinamik bir kültür merkezi olmayı amaçlıyor.

Etiketler: