Müphem Çizgiler

Suluboyanın kağıda nüfuz ederken yarattığı desenler ve muğlak renk geçişlerinden ilhamla tasarlanan mobilya serisinde her bir parça, formla birlikte şekillenen renksel ifadeler taşıyor.

Nendo tarafından tasarlanan 18 parçalık mobilya koleksiyonu kağıt üzerinde yayılan suluboya görüntüsünden ilham alıyor. Kağıt fikrini yansıtabilmek amacıyla metal yüzeylere kesildikten sonra elle katlanmışçasına şekil verilmiş. Suluboyanın kağıtta yaptığı etkiyi yansıtacak bir altık oluşturmak ve boyanın kolayca yayılması ve bulanmasını sağlamak için ise metal çerçeveler ve yüzeyler defalarca kumlandıktan sonra astar çekilmiş ve son olarak mat beyaz boya ile boyanmış.

Boya mobilyalara nüfuz etmişçesine doğal renk izleri oluşturmak adına ise her bir mobilya elle renklendirilmiş. Yumuşak kağıt hamurlarıyla boyanın dikkatlice işlendiği süreçte birbirine karıştırılan iki farklı su bazlı mürekkep kullanılmış. Mobilyalar kuruduktan sonra ise kağıt hissiyatını daha da pekiştirecek mat bir koruyucu katman ile kaplanmış.

watercolour, nendo

Resimsel etkiler oluşturmanın peşine düşen mobilyalarda her bir parça, kullanılan formla uyumlu olacak şekilde özel olarak renklendirilmiş. Son hale karar vermeden önce ise en doğru boya, araç ve renklendirme tekniğini bulmak için denemeler yapılmış. Bu üretim süreci sayesinde ise birleşim noktalarında birbirine karışan, birbiri üzerine gelerek farklı lekeler oluşturan ve çok katmanlı ürünlerde boya yukarıdan aşağıya damlamış gibi gözüken görüntüler elde etmek mümkün olmuş.

Etiketler: