NZ10: Eski Bir Fırından Eve Dönüşüm

EN

İspanyol mimarlık ofisi auba studio, İspanya'da Palma'nın en yoğun mahallelerinden birinde yer alan eski bir fırını eve dönüştürdü.

Doğal aydınlatma, gizlilik ve peyzaj arasında denge yakalama konseptiyle tasarlanan projede, eski mutfak bölümünü ön bölümden ayıran duvar kaldırılarak doğal aydınlatmanın evin tamamına yayılması sağlandı.

Evin kullanım alanı bir sundurmayla, kuzeye bakan avluya doğru yaklaşık 2 m genişletildi. Ön tarafta ve arkada avluya bakan cephede duvardan duvara uzanan büyük boy cam doğramalar kullanıldı.

Avluda duvarlarda bulunan izler, özgün işleve bir gönderme olarak korundu ve bu sayede veranda bitkilerinin gelişmesi için destek sağlayan bir doku oluşturuldu.

Ev ile cadde arasındaki kontrastı yumuşatmak için ara bir mekan tasarlandı. Açılı yerleştirilmiş çelik çubukların oluşturduğu ızgara cephe sayesinde evin iç kısmının mahremiyeti sağlandı.

Avluda, içeride her yerden görülebilen sürekli bankla birlikte lineer bir bitki dikim alanı oluşturuldu. Görsel olarak evin içinde bir parçası haline gelen bu peyzaj sayesinde iç ve dış mekan arasında kurulan ilişki artırıldı.

Evin plan şeması, avluya doğru dik bir şekilde uzanan, kavak ağacından üretilmiş lineer dolap alanı merkezinde düzenlendi. Bu doğrusal düzenleme, avlu ile ön cephe arasındaki ışık akışına izin verirken, evin yaşam alanı ile yatak odası alanını birbirinden ayırıyor.

Evin yaşam alanında bir oturma ve yemek odasıyla mutfak bulunuyor. Yatak odası kısmında ise, biri özel banyolu ana yatak odası olmak üzere iki yatak odası ve banyo alanları yer alıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: