Pritzker Ödüllü Arata Isozaki Hayatını Kaybetti

GÖKÇE ARAS ENGİN

Pritzker ödüllü mimar Arata Isozaki 28 Aralık 2022 günü 91 yaşında Japonya'nın Okinawa vilayetindeki Naha'daki evinde doğal sebeplerden dolayı vefat etti.

Dünyaca tanınan ilk Japon mimarlardan biri olan Isozaki’nin kariyeri Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Avustralya'da inşa edilen 100'den fazla tamamlanmış bina ile altmış yılı aşkın bir süreye yayıldı. Japonya’daki Sanat Kulesi Mito, Doha'daki Sidra ağacından ilham alan Katar Ulusal Kongre Merkezi ve Barselona'daki 1992 Olimpiyat Oyunları için tasarladığı Palau Saint Jordi arenası en iyi bilinen eserleri arasında.

Miko Sanat Kulesi - Japonya
Katar Ulusal Kongre Merkezi / Fotoğraf: Nelson Garrido
Palau Saint Jordi, Barselona / Fotoğraf: Hisao Suzuki
Los Angeles Çağdaş Sanatlar Müzesi / Fotoğraf: Yasuhiro Ishimoto

Isozaki, 1931'de Japonya'nın Oita kentinde doğdu. 2. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima ve Nagazaki'nin bombalanması, Isozaki’nin üzerinde derin bir etki yarattı. Şehirlerin yıkımını görmek, mimariye olan ilgisini artırdı. 1954’te Tokyo Üniversitesi’nden mezun olan Isozaki, Pritzker’i kazandığında "ilk mimarlık deneyimim mimarlığın boşluğuydu, insanların evlerini ve şehirlerini nasıl yeniden inşa edebileceklerini düşünmeye başladım.”

Japonya'nın savaş sonrası aktif olarak yeniden inşa edildiği bir dönemde, 1963'te kendi ofisi Arata Isozaki & Associates'i kurmadan önce, eski profesörü, ünlü mimar ve 1987 Pritzker ödüllü Kenzo Tange'nin yanında çıraklık yaptı. Pritzker Ödülleri web sitesinde, Isozaki’nin kariyerinin ilk yıllarında Japonya'daki mimari yaklaşımı hakkında: ”Bu sorunları çözmenin en uygun yolunu bulmak için tek bir stil üzerinde duramadım" dediği aktarılıyor. "Değişim sürekli hale geldi. Paradoksal olarak, bu benim kendi tarzım oldu.”

2019'da Isozaki, on yıllık bir süre içinde Prizker Ödülü'nü kazanan yedinci Asyalı mimar oldu. Jüri, mimarın ilk uluslararası projesi olan Los Angeles'taki Çağdaş Sanatlar Müzesi'ni özellikle vurguladı. Isozaki, pek çok ödülün yanı sıra, 1986'da RIBA Ödülü ve 1996'da Venedik Mimarlık Bienali'nde Leone d'Oro ile ödüllendirildi.

Etiketler: