Rastlantısal Dokular

Yoo Mimarlık tarafından projelendirilen ve uygulaması yapılan Beşiktaş Büyükhanlı Plaza’da yer alan 9.000 metrekarelik D.ream merkez ofis projesi, Doğuş Grubu bünyesinde yeme-içme ve eğlence sektörü için hizmet veriyor. Bina tamamen kaba inşaat halindeyken çalışanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilerek, en işlevsel çözümlerle çalışanlara keyif alacakları bir mekan yaratma hedefiyle tasarlandı ve uygulandı.

Dört katlı binada; üç yüz kişinin çalıştığı ofis alanları, yönetim alanları, sosyal alanlar, yemekhane, yemek akademisi ve şarap kavı projenin genel hacmini oluşturuyor. Endüstriyel kurguda tasarlanan projede, alışılagelmiş ofis anlayışından bağımsız, modüler çalışma ortamından ve monotonluktan uzaklaştırıcı etki özellikle vurgulandı. Mekanlar ortak çalışma alanlarıyla, esnek biçimde kurgulandı, orta avlu ve ofislerde şeffaflık korundu. Mekanın hacimsel kurgusunda tavan yüksekliğinin değeri maksimumda kullanıldı. Sokak hissini vurgulamak için önceden kullanılmış ve yaşanmışlığı olan malzemeler tercih edildi. Artstone Hormigon ürünleri ile iç yüzeylerde brüt beton etkisi yaratıldı, projenin endüstriyel duruşunu ve düzgün olmayan yüzeyli kerestenin kalıplık olarak kullanılması sonucu oluşan rastlantısal ve doğal etkisiyle hedeflenen sokak hissini sağlamlaştırdı.

Artstone Hormigon doğal görüntüsü, kolay uygulanabilirliği, hafifliği ve yanmazlığı sebebiyle D.ream projesinin ana malzemelerinden biri oldu. Kat koridorlarında, ofis bölümlerinde, girişlerde ve projenin genel kurgusunda yoğun biçimde kullanılan Hormigon ürünüyle Artstone, uygulama sürecindeki çözüm odaklılık, hızlı temin ve çalışma kolaylığı sebebiyle Yoo Mimarlık ekibinin başarılı bir çözüm ortağı oldu. Projede doku olarak ayrıca antik ahşap, yıllanmış tuğla ve metal kullanıldı, retro tarzda mobilyalar ve antika ürünler bir araya getirildi. Özellikle mekanın aydınlatmasının günışığı odaklı olmasına ve göz almadan ofisi aydınlatan armatürlerle desteklenmesine özen gösterildi. D.ream projesinde sosyal hayatla beraber işleyen iş alanlarının ofis çalışanlarına yaşatılması sağlandı; özgün ve modern bir ofis yaşamı konsepti yaratıldı.

www.artstone.com

Etiketler: