Renkli Dalga

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından Ankara’da gerçekleştirilen ONS İncek Konutları Satış Ofisi, işlevsel ayrışmanın akışkan mekanlarla çözüldüğü serbest bir plana sahip. Yapı, topoğrafyanın eğimini takip eden bir kabukla çevreleniyor.

Ons İncek konutlarının satış ofisi, üç renkli kuleden oluşan ve 45.000 metrekarelik alana yayılan konut kompleksinin girişini işaret ediyor. Yapının iç mekanı, konut kompleksinin büyük maketin yer aldığı ve ışıklıkla tarif edilen merkez etrafında şekillenen serbest bir plan şemasıyla kurgulanmış. Merkez etrafındaki üç kollu kurguda işlevler net bir şekilde birbirinden ayrıştırılmış ancak aralarındaki mekansal süreklilik akıcı bir şekilde sağlanmış. Eğime oturan üç katlı yapının içinde sirkülasyon, merdiven ve asansörün yanı sıra rampalarla da sağlanıyor. Özel çalışma ofisleri üst katta yer alırken konut kompleksine ait maket ve satış temsilcileri zemin katta bulunuyor. Bodrum kattaysa mobilyalarıyla döşenmiş üç adet örnek daire yer alıyor.

binaya genel bakış / fotoğraflar: yunus özkazanç
bina ve topoğrafya ilişkisi
cepheye yakın bakış
cephe detayı
iç mekan dolaşım kurgusu
ışıklık ve iç mekan ilişkisi
giriş cephesine bakış
giriş cephesi görünüşü
giriş cephesi kesiti
-2. bodrum kat planı
-1. bodrum kat planı
zemin kat planı
1. kat planı

Satış ofisinin cephesi çok sayıda renkli cam panellerden oluşuyor. Yapının tüm taşıyıcı elemanları brüt beton kullanılarak inşa edilmiş. Yapının mimari dili de bu beton yüzeylerle oluşturulmuş. Gri fon, cephedeki camların renklerini vurgulayarak onlara netlik kazandırıyor. Camlarda tercih edilen renkler, konut kulelerinde kullanılan renk ve tonlardan seçilmiş, böylece projenin tamamında görsel bütünlük sağlanmış. Proje renkli camlarıyla Dünya Mimarlık Festivali’nde (World of Architecture Festival) “Yenilikçi Renk Kullanımı” kategorisinde birincilik ödülünün de sahibi oldu.

Yapının peyzaj tasarımındaysa topoğrafyanın mevcut eğimi kullanılmış. Sosyal merkezden başlayarak dalga şeklinde yayılan iç içe halkalar, eğimi takip ediyor. Çok sayıda tekil bahçeden oluşan peyzaj, Ankara’nın iklim koşullarına özgü geniş bir bitki yelpazesini içeriyor. İç içe geçen halkalar da yürüyüş ve koşu yollarıyla birbirinden ayrılıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: