Renzo Piano’nun “CERN Science Gateway” Projesi Açıldı

GÖKÇE ARAS ENGİN

Renzo Piano Building Workshop’un (RPBW), İsviçre'nin Cenevre kentinde tasarladığı “CERN Science Gateway” binası 7 Ekim 2023 tarihinde geniş katılımlı bir organizasyonla açıldı.

2018'de projelendirilmeye başlanan “CERN Science Gateway” kampüsünün inşaatı ise 21 Haziran 2021'de başlamıştı. Renzo Piano Building Workshop’un yerel mimari ekip Brodbeck Roulet Architectes Associés ile işbirliği içinde Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü'nün (CERN) müşterilerine yönelik olarak tasarladığı yapı, yıllık 300.000 ila 500.000 ziyaretçiyi ağırlayabilecek eğitim ve sosyal yardım programlarına ev sahipliği yapacak.

Projenin tasarımı, CERN'in ünlü “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” parçacık hızlandırıcısının entegre boru sisteminden ilham alıyor ve toplamda 75.000 metrekarenin biraz üzerinde bir alanda iki yeni laboratuvar, üç küçük sergi alanı, 900 kişilik bir oditoryum, mağaza ve restorandan oluşuyor. Yerden 20 metre yüksekte asılı duran bir köprü, beş ayrı alanı birbirine bağlıyor. RPBW, köprünün aynı zamanda "bilim ile toplum arasındaki bağlantı" şeklinde merkezi bir metafor da kurduğunu söylüyor.

Projeyi çevreleyen “yaşayan ormanı”nı da beslemek amacıyla bölgeye 400'den fazla ağaç dikilmiş. Binanın enerji ihtiyaçları için ise 4000 metrekarelik güneş paneli dizisi yapılmış. Projenin tüm operasyonu boyunca sıfır karbon ayak izine sahip olduğu söyleniyor.

Binanın açılışında konuşan Piano projeyi şu sözlerle özetliyor: "Burası insanların buluşacağı bir yer olacak. Evrenin keşfinden etkilenen herkes; çocuklar, öğrenciler, yetişkinler, öğretmenler ve bilim adamları… Hem mecazi hem de gerçek anlamda bir köprü görevi üstlenecek olan bu bina, yeni büyüyen bir ormanın ortasına inen Güneş'in enerjisiyle beslenecek.”

Toplam maliyeti yaklaşık 111 milyon USD olan projenin finansmanının neredeyse tamamı aralarında Rolex, LEGO Vakfı ve Stellantis Vakfı’nın da olduğu özel bağışçıların desteğiyle sağlanmış.

Etiketler: