Restaurante Martín Berasetegui

EN

Marta Urtasun ve Pedro Rica tarafından kurulan mecanismo, İspanya'nın Lasarte-Oria şehrinde bulunan üç Michelin yıldızlı Restaurante Martín Berasetegui için yeni bir mekan tasarladı. Gastronomi ile doğayı bütünleştiren tasarım, gurme restoran konseptini yeniden yorumluyor.

Mekanı çevreleyen doğal ortam ile Martin Berasategui ve kreasyonlarını tanımlayan yenilikçi karakter, restoranın kapalı olduğu üç aylık yaz döneminde teslim edilmesi gereken çalışmaya yön veren temel unsurlardı.

Projede, arazinin karmaşık geometrisinden referans alınarak uyarlanmış bir çatı önerildi. Üç noktadan taşıtılan ve her noktada farklı bir yüksekliğe ulaşan çatı konstrüksiyonu alttan kavisli ahşap kirişler ağıyla destekleniyor.

Projeyi tamamlayan tüm mimari unsurlar çatının oluşturduğu eğrisel geometriyi takip ediyor. Montaj sırasında da, tüm parçaların bir yapboz gibi yerine oturması için imalat süreci titizlikle yürütüldü.

Doğaya yönelen ön cephedeki katlanarak açılabilen cam doğramalar sayesinde salon dış mekanla bütünleşiyor.

Yeni mekan ile mevcut bina arasında mutfak eşyalarını depolamak için bir servis alanı oluşturuldu. Ayrıca stüdyo, personelin işini kolaylaştırmak ve restoran servisini düzene sokmak için çeşitli destek mobilyaları tasarladı.

Etiketler: