RIBA 2023 Stirling Ödülü Finalistleri Açıklandı

GÖKÇE ARAS ENGİN

Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA), Birleşik Krallık'ın en iyi yeni binasına verilen RIBA 2023 Stirling Ödülü'nün kısa listesini açıkladı.

14 Eylül - 10 Kasım 2023 tarihleri arasında kısa listeye seçilen projeler Lonrda’daki RIBA genel merkezinin yer aldığı 66 Portland Place'de sergilenecek. RIBA 2023 Stirling Ödülü’nü kazanan proje ise 19 Ekim 2023 tarihindeki ödül töreninde açıklanacak.

RIBA Başkanı Muyiwa Oki kısa listeyle ilgili şu açıklamaları yaptı: "2023 Stirling Ödülü kısa listesi, mimarlığın hepimiz için neden önemli olduğunu gösteriyor. Bu altı dikkat çekici bina, bugün karşı karşıya olduğumuz gerçekten karmaşık zorluklara düşünceli, yaratıcı yanıtlar sunuyor. İster yalnızlıkla mücadele etmek, ister topluluklar inşa etmek, ister mirasımızı korumak olsun, bu projeler amaca yönelik mimari için cesur çözümler ortaya koyuyor. Konut sıkıntısı, artan eşitsizlik ve ekonomik belirsizliklerin olduğu bir ortamda, bu yılın kısa listesi, iyi tasarlanmış binaların en acil sorunlarımıza ilham verici çözümler sunabileceğini gösteriyor."

RIBA Stirling Ödülü seçim aşamasında; tasarım vizyonu, yenilik ve özgünlük, bina sakinlerini ve ziyaretçileri teşvik etme ve memnun etme kapasitesi, erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik, binanın amacına ne kadar uygun olduğu ve müşteri memnuniyeti gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor.

A House for Artists / Apparata Architects 
Central Somers Town Community Facilities and Housing / Adam Khan Architects / Fotoğraf: David Grandorge
Courtauld Connects, The Courtauld Institute of Art / Witherford Watson Mann Architects / Fotoğraf: Philip Vile
John Morden Centre / Mæ / Fotoğraf: Jim Stephenson
Lavender Hill Courtyard Housing / Sergison Bates Architects / Fotoğraf: Johan Dehlin
University of Warwick Faculty of Arts / Feilden Clegg Bradley Studios / Fotoğraf: Hufton and Crow

A House for Artists / Apparata Architects 
A House for Artists / Sanatçılar Evi, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir konutlar için iddialı bir model sunuyor. Yaratıcı insanlara uygun fiyatlı konaklama olanağı sağlamak amacıyla sanat organizasyonu Create London'ın altı yıllık çabasının ardından ortaya çıkan yapı, beş kata yayılmış 12 sanatçı için esnek bir yaşam ve çalışma alanı sunuyor. Sokağa bakan, cam duvarlı bir topluluk salonu ve zemin kattaki açık hava sergi alanı aracılığıyla da mahalleye ücretsiz yaratıcı programlar sunuluyor.

Central Somers Town Community Facilities and Housing / Adam Khan Architects
Central Somers Town Toplum Tesisleri ve Konutları, Londra'nın Camden İlçesi’ndeki St. Pancras İstasyonu’nun bitişiğinde, Londra'nın merkezinde gelişmemiş bir alan olarak kalan Somers Town semtindeki geniş bir alan için yaptırılan kentsel planın bir parçası. Adam Khan Architects’ten bu alan için esnek bir topluluk ve çocuk tesisinin yanı sıra sosyal kiralık çeşitli konut birimlerinin tasarlanması da istenmiş.

Courtauld Connects, The Courtauld Institute of Art / Witherford Watson Mann Architects 
Courtauld Galerisi'nin Londra Somerset House’taki dönüşümü, kurumu hem fiziksel hem de kültürel olarak açmayı amaçlayan çok aşamalı bir projenin ilk kısmı. Proje, Somerset House'un Strand'a bakan orta bölümünü kapsıyor. 18. yüzyılın sonlarında William Chambers tarafından Kraliyet Akademisi olarak tasarlanan yapı 1990'ların başından beri Courtauld Enstitüsü tarafından kullanılıyor.

John Morden Centre / Mæ 
1695 yılında kurulan Morden College, yatılı bakım ve bakım hizmetleri de dahil olmak üzere, ihtiyacı olan yaşlı insanlara ömür boyu bir yuva sağlamayı amaç edinmiş bir yardım kuruluşu. Sakinler, Blackheath'te yer alan Morden College’in binalarında yaşıyor. John Morden Merkezi’nde ise tüm sakinlere yönelik sosyal ve tıbbi tesisler bulunuyor.

Lavender Hill Courtyard Housing / Sergison Bates Architects 
Clapham ahırlarının sonunda ahşap kaplı bir geçitte gizlenmiş olan Lavender Hill Courtyard Housing projesi, eski bir metal levha atölyesinin, bir avlu alanı ve ahşap döşemeli bir teras etrafında çeşitli boyutlarda dokuz daireye dönüştürülerek yeniden geliştirilmesi ve düzenlenmesiyle oluşmuş bir yapı.

University of Warwick Faculty of Arts / Feilden Clegg Bradley Studios
Warwick Üniversitesi’nin yeni Sanat Fakültesi binası, fakültenin bölümlerini ilk kez tek çatı altında bir araya getiriyor. Bu basit misyonun, bölgenin park alanından ilham alırken aynı zamanda sanatta işbirliği için bir araç yaratmak için oluşturulan planın da arkasındaki itici prensip haline geldiği açık. Projede mimarlar bu iki gündemi beceri ve ustalıkla tek bir tasarım konseptinde birleştirmişler.

Tüm adaylarla ilgili kısa tanıtım videolarına buradan ulaşmak mümkün.

Etiketler:

İlgili İçerikler: