RIBA 2023 Stirling Ödülü Jürisi Belirlendi

NADİR YILDIRIM

RIBA, bu yılki Stirling Ödülü'nün kazananını belirleyecek olan jüriye başkan olarak OMA’nın (Office of Metropolitan Architecture) ortaklarından Ellen van Loon'u seçti.

Ellen van Loon'un yanı sıra, 2022 Stirling Ödülü'nün sahibi Niall McLaughlin, Foster & Partners'ın kıdemli ortağı Armstrong Yakubu, yazar Mona Chalabi ve etkinlik sponsoru Autodesk'ten Marek Suchocki da jüride yer alacak.

Buckley Gray Yeoman’ın sürdürülebilirlik departmanı başkanı Rachel Owens ise jüriye sürdürülebilirlik konusunda danışmanlık yapacak ve oy kullanmayacak.

RIBA, bu yılın Stirling Ödülü için kısa liste adaylarını Eylül ayında açıklamayı planlıyor. Kısa liste, bu yılın Ulusal Ödül kazananları arasından seçilecek.

Jüri üyelerinden McLaughlin, bu yıl da Isle of Wight'daki “Saltmarsh House” projesi ile Stirling Ödülü uzun listesine dahil edildi. Ancak projenin kısa listeye alınması durumunda jüri üyeliğinden ayrılacak.

OMA'nın Manchester'daki Factory International performans alanının geliştirilmesine de liderlik eden Ellen van Loon, 2023 Stirling Ödülü jürisine başkanlık etmenin bir ayrıcalık olduğunu söyledi ve ekledi: “Hollandalı bir mimar ve RIBA üyesi olarak, Birleşik Krallığın en dikkat çekici yeni binasını seçecek olan jüriye başkanlık etmekten onur duyuyorum. RIBA Stirling Ödülü, mimari mükemmelliğin kutlanmasında ve yeteneklerin ödüllendirilmesinde çok önemli bir rol oynuyor”.

Ödülün kısa listesinin 6 Eylül'de açıklanması bekleniyor. RIBA 2023 Stirling Ödülü kazananı ise, 19 Ekim 2023 Perşembe günü Manchester’daki Victoria Warehouse’da yapılacak bir törenle açıklanacak.

Etiketler: