Sants'ta Yenileme

EN

Barselona'nın Sants bölgesinde, asırlık bir binada bulunan dairenin iç mekan yenileme projesi midori arquitectura tarafından gerçekleştirildi.

Uzun süre bakımsız bırakılan dairede; eskimiş tesisat ve yıllar içinde daha da kötüleşen yapısal patolojilerin yanı sıra, uzun koridorun yarattığı tanımsız alan, doğal aydınlatma ve havalandırması olmayan iki iç oda ve mekanlar arası geçişin işlevsizliği sorun oluşturuyordu. Öneri, bu koşulları iyileştirmeyi ve evi farklı kılan kendi unsurlarını vurgulamayı amaçlıyor.

Müdahale iki ana koşula göre tasarlandı: Dairenin iç avlusu olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, merkezi alanın kullanımını zorlaştıran uzun bir geometriye sahip olması ve mutfakla tuvaletin konumunun tesisat hattına göre belirlenmesi. Bu faktörler dikkate alınarak, yatak odalarının ön cephede yanyana, oturma odasının ise karşı cepheye bakacak şekilde kalmasına ve mutfağı oturma odasıyla ilişkilendirmek için koridorun kaldırılmasına karar verildi. Biraz genişletilen banyo, eski yerinde, mutfağın bitişiğinde düzenlendi, böylece alanın geri kalanı serbest bırakıldı.

Yeni dağılım koşullarında gerçekleştirilen yapısal müdahale sayesinde oldukça iyi durumdaki ahşap kiriş ve seramik tonoz tavan ortaya çıkarıldı. Tüm iç bölücü duvarların yıkılmasının ardından, binanın strüktürel durumu ve döşemelerdeki deformasyon tespit edildi ve yeni bir kiriş eklendi.

Sonradan eklenen bu kiriş, evin yeni düzenini ifade ediyor. Dairenin uzun plan şemasını destekleyen, bölücü duvarların içinde yer alan iki düşey taşıyıcı bulunuyor. Bu destekler kirişin yaklaşık 60 cm altına yerleştirilmiş, küçük çelik profillerle birleştirildi. Bu ayrım; bölmelerin üzerinde bir miktar boşluk bırakılarak, her iki cepheden gelen doğal ışığın evin içine dağılmasını ve özgün tonoz tavanı kesintisiz görmeyi mümkün kılıyor. Yangından korumak için destek kirişlerinin seviyesine kadar alçıpanla kaplanmış ana kirişe büyük bir yapısal eleman görünümü verildi. Tüm müdahaleyi birbirine bağlayan bu eleman; uzunlamasına, iki cephe arasında sıralanan mekanlara eşlik eden bir aks görevi görüyor. Dairenin omurga konseptini oluşturan kirişin alt tarafı yeşil renk su geçirmez bir MDF levha kaplamasıyla vurgulandı. Elektrik tesisatı bu kiriş boyunca uzanarak evin her yerine dağıtılıyor. Farklı odaların aydınlatma armatürleri de bu eksen üzerinde yer alıyor. Böylece özgün tavan, kablolardan ve algılanmasını engelleyebilecek diğer unsurlardan uzak tutulabiliyor.

Evde niteliksiz eklerin kaldırılmasının ardından keşfedilen geleneksel Barselona hidrolik karolarının bir kısmı geri kazanıldı. Büyük bir deformasyon tespit edilen zemin döşemesinde, gelecekteki yapısal patolojileri önlemek için yeni bir beton uygulama gerektiği için evin tüm orijinal döşemesini geri kazanmak mümkün değildi. Bu nedenle hidrolik karo, daha iyi durumda olan parçaları yeniden kullanarak sadece bir odaya yerleştirildi. Zeminin ortasında bir halı gibi konumlanan karo kaplama, yemek odası, ofis veya misafir odası olarak kullanılabilen mekanı öne çıkarıyor. Bu çok amaçlı alanın kullanım esnekliği, gerektiğinde mahremiyete izin veren hareketli bölmelerle artırıldı. Böylece, koşullara saygı duyan, orijinal unsurları koruyan, yeni kullanıcıların ihtiyaçlarına veya mevcut işlevsel gereksinimlere uyum sağlayan bir müdahale oluşturuldu.

Rölöve Planı
Konsept
Plan
Kesit
Aksonometrik Görünüm

Etiketler: