Shigeru Ban Architects'ten Depremzedelere Kağıt Bölme Sistemler

GÖKÇE ARAS ENGİN

Shigeru Ban Architects, 6 Şubat 2023 tarihinde çok sayıda vatandaşımızın vefatına neden olan ve tahminen 3 milyon kişiyi evsiz bırakan Kahramanmaraş depremlerinin ardından geçici olarak konaklanılacak alanlar için tasarladıkları Kağıt Bölme Sistem’in kurulumuna başladı.

Firmanın kar amacı gütmeyen Gönüllü Mimarlar Ağı (VAN/Voluntary Architects' Network) 2 Mart 2023 Perşembe günü, Kağıt Bölme Sistem (PPS/Paper Partition System) kurulumlarıyla ilgili gerçekleştirdikleri çalışmaları web sitesinde yayınladı. Mersin’deki Yenişehir Kapalı Spor Salonu’nda gönüllülerle birlikte kurulumları yapılan sistemin Bursa’daki Konfida deposunda ise prototipi oluşturulmuş.

Japonya'daki depremlerin ardından çok sayıda insanın yerinden edildiği durumlara yanıt olarak geliştirilen sistem daha önce deprem ve savaşlardan etkilenen ülkelerde kullanıldı. Daha önce 1999 Gölcük depreminden sonra Kağıt Kütük Ev (Paper Log House) tasarımlarını Türkiye’yle paylaşan Ban’ın bu projesi ise, üzerine kumaş mahremiyet perdelerinin de takılabileceği bir sisteme sahip olan yaklaşık 2x2 metrelik kağıt tüplerden oluşuyor. Kağıt Bölme Sistemi (PPS) ilk defa 11 Mart 2021 Japonya depremine yanıt olarak konuşlandırılmış.

Ekip: Yaman Erturan, Selda Kapucu, Murat Erdebil, Funda Can Atabay, Mauricio Morales Beltran, Ecenur Kızılörenli, Jerzy Latka, Tuğçe Arı, Ezgi Nalcı.

Projeye katkı sağlamak için bağışlar bu linkten yapılıyor.

Etiketler: