Shigeru Ban’ın “Kağıt Masura Ev”leri Hatay’da

ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve Acil Tasarım Stüdyosu’nun Shigeru Ban Architects ve Mozaik Design ile birlikte Hatay’da hayata geçirdiği “Kağıt Masura Ev” projesinin ikinci ve üçüncü kısımları Bütün Çocuklar Bizim Derneği’nin de desteğiyle tamamlandı.

Yaklaşık 30 senedir geri dönüşüm kavramını da odağına alarak afet sonrası barınma sorununa kafa yoran ve dünya çapında çalışmalarını Voluntary Architects’ Network (VAN) aracılığıyla sürdüren Shigeru Ban’ın “Paper Log House” kavramından yola çıkarak tasarlanan “Kağıt Masura Ev” prototipi, ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve ODTÜ bünyesinde kurulan Acil Tasarım Stüdyosu ile birlikte hayata geçirildi.

Daha önce 3 Mayıs 2023’te ODTÜ’de gerçekleşen söyleşi sonrası ODTÜ ve Mozaik Design’ın lojistik ekibi ile Hatay’daki Bohşin İlkokulu’na giden Ban, ilk “Kağıt Masura Ev” prototipinin kurulumuna destek vermişti.

“Kağıt Masura Ev” projesinin ikinci ve üçüncü kısımları ise 4 - 6 Ekim 2023 tarihleri arasında tamamlandı. Hatay Defne’deki Yeşilpınar İlkokulu ile Samandağ’daki Azize Süleyman Yalçın İlkokulu’nun bahçesine inşa edilen “Kağıt Masura Ev”lerin kurulumuna ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve Mozaik Design’ın yanı sıra gönüllüler de destek verdi.

Temel malzemelerini, lojistik ve montaj desteği ile birlikte Mozaik Design’in sağladığı “Kağıt Masura Ev”lerin yerleşim ve mobilya desteğini ise Bütün Çocuklar Bizim Derneği üstlendi.

Bu çalışma kapsamında Hatay’da toplamda üç adet “Kağıt Masura Ev” kuruldu ve bu evler sınıf olarak işlevlendirildi. Sınıfların Hatay'daki üç okulda akıl oyunları sınıfı ve sanat atölyesi olarak kullanılması planlanıyor.

Etiketler: