Sıradanlığına Bakan Mobilya

Sandalye, kitaplık ve lambadan oluşan mobilya serisi, yeni form keşfetme peşine düşmeden alışkın olduğumuz eşyalara hayali bir ayna aracılığı ile baktırıyor.

Narcissus koleksiyonu, sudaki yansımasına aşık olan Yunan mitolojisindeki Narkissos’un anlatısına benziyor. Narkissos’un hikayesi trajik bir şekilde sonlanıyor ama benliğin daha evvel görünür olmayan yanlarının keşfedilip geliştirilmesi ve kendine değer verme fikrini hikayenin olumlu yanları olarak yakaladık. Sıradanlığı takdir ederek ona yakından baktığımızda sıradışı olanı kavradık. Hayali bir aynanın, sıradan mobilyaları yansıtarak onları sıradışı hale getirdiği konsepti böylece özetleyebiliriz.

fotoğraflar: kimxgensapa

Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız, hemen herkesin zihninde canlanan, alışılmış sandalye tiplerini keşif sürecimizde Narcissus koleksiyonu kafamızda şekillenmeye başladı. Sandalyeler, farklı amaçlar doğrultusunda kullanıcıların özelleştirmesiyle diğer eşyalar ile birleştirilebiliyor. Örneğin sandalye, çoğu zaman bir askıya ya da kitaplığa dönüşebiliyor. Tam bu noktada oldukça sıradan olmakla birlikte şiirsel de bulduğumuz aynalı sandalyeyi düşündük. Böylece sandalyenin kendi yansımasını esas fikir olarak benimseyip bütün Narcissus koleksiyonu konseptini oluşturduk.

Narcissus’un ana fikri bu yüzden nesnenin kendi yansıması ile ilgili. “Işığın altında, kitaplığa yaslanan ve sandalyenin tepesine yerleşen ayna” fikrini betimledik. Yeni bir form tasarlamak ve çözmek üzerine çalışmıyorduk, onun yerine tanıdık gelen ve aynı zamanda taze olan bir his üzerine ilerledik. Bu sebeple mobilyaların günlük halleri, tasarım sürecinde “öz” olarak kaldı. Narcissus kitaplık, sandalyenin kendisini yansıtmasından farklı olarak odanın duvarına yerleştirilmiş bir aynanın köşedeki gizli birimi açığa çıkarması fikrine göre şekillendi. Birbiri üzerine yerleştirilen iki adet LED ışık çubuğu ve beş adet ahşap çubuk, iki farklı ışık etkisi yarattı. Lamba tasarımında, ahşap çubukların hareketi ışık tarafından yakalanmış gibi gözüküyor.

Narcissus’daki fikrin gücünü artırmak için sadece tek bir malzeme kullanmaya karar verdik. Herkese tanıdık gelen bir malzeme olması nedeniyle ahşabı tercih ettik. Marangozlarla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucu, taze renklerdeki dokusu ve ucuzluğu nedeniyle tulip ağacı kerestelerini bütün mobilyalarda kullandık.

Salone Satellite 2014 Milano Fuarı, tasarımlarımızı ilk kez büyük kitlelere sunduğumuz bir deneyimdi. Henüz tasarım felsefemizi kesin olarak oluşturmadık fakat sıradan şeylerin sıra dışı yanlarını keşfetmek ilgi alanımız içinde.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL