Taşkıran Kliniği

EN

Büro Simpelt tarafından iç mekan tasarımı gerçekleştirilen Taşkıran Kliniği, İstanbul, Caddebostan'da konumlanıyor.

Caddebostan Mahallesi'nde, yoğun trafik olan ve dikkat çeken bir noktada konumlanan mekanın, konut işlevini değiştirmesi, bulunduğu yerden ötürü eski sayfiye yeri algısını taşıması ve aynı zamanda çağdaş bir klinik izlenimi vermesi amaçlandı.

Büro’nun konsept aşamada projeye analojik yaklaşımı, estetik işlem yapan doktorun işindeki müdahale sürecini, bir seramik sanatçısının eserine şekil veren yaklaşımına benzetmesinden kaynaklanıyor. Bu amaç doğrultusunda eğrisel beyaz ve ahşap yüzeyler ziyaretçileri iç mekanda gerekli noktalara yöneltirken, yumuşak ve sıcak toprak renkleri işlemlerden önce gerginlik yaşayan hastaları sakinleştirme görevini üstleniyor.

Klinik içerisindeki alanlar kullanım amaçlarına göre zemin malzemelerini belirliyor. Sürekli steril bir ortam gerektiren işlem odalarında derzsiz PVC zemin elemanları kullanılırken, genel dolaşım alanlarında derzin minimize edildiği, eğrisel ahşap plakaların hizalarına uyumlu olacak şekilde waterjet özel kesim mermer zemin plakaları uygulandı. Eski sayfiye yeri hissini tutmak için eğilebilen kontra üzeri ahşap latalar konularak mekanda dinamik ve sıcak bir etki amaçlandı. Tavan yüksekliğinin az olması sebebiyle koridorda eliptik havuzlar oluşturularak, rahat bir sirkülasyon kurgulandı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: