Teknoloji Odağında

2018 yılına kadar Fujifilm’in teknik servis birimleri tarafından kullanılan mekanlar, bu birimlerinin başka bir konuma taşınmasının ardından inovasyon ve teknoloji merkezine dönüştürülmek üzere LA Krea Mimarlık tarafından yeniden tasarlanmış.

Mekanın birden fazla olası işlev ve kullanıma cevap verebilmesi gözetilerek kurgulanan konseptin odak noktası, firmanın birbirinden farklı faaliyet konularında sunmakta olduğu ileri teknolojileri, tek çatı altında, kurum kimliğine uygun bir biçimde kullanıcılarla buluşturacağı dinamik bir ortam yaratmak olmuş.

Tek hacimde birden fazla hiyerarşik düzene hizmet eden ve değişen ihtiyaçlara göre farklı şekillerde kullanılabilen birbiri içine geçmiş mekanlardan oluşan projede -bölgesel farklılıklar olsa bile- tüm mekanların dil birliği içinde olmasına özen gösterilmiş. Malzeme, renkler ve ışık kaynaklarının renk sıcaklığı gibi detaylar bu doğrultuda tasarlanmış. İnsan odaklı yaklaşım fikri ile hareket edilerek kullanıcılara rahat ve sıcak bir atmosfer sunmak amaçlanmış.

Sergilenen cihaz ve teknolojilerin öne çıkabilmesi için, arka planda kullanılan malzeme ve renklerde yalın ve sakin tonlar ahşap gibi doğal malzemelerle birlikte kullanılmış. Projede aydınlatma, ana işlevinin yanı sıra mimaride vurgulanmak istenen unsurları belirginleştirerek odak noktalarını doğru yöne çeken bir araç olarak kullanılmış.

Konferans, sunum ve eğitim gibi faaliyetlere ev sahipliği yapmak üzere tasarlanan çok amaçlı salonunun tavan sistemi, aydınlatma, akustik, havalandırma gibi ihtiyaçların hepsine cevap verebilecek alt yapıyla kurgulanmış. Aydınlatma elemanları, çapraz akslarla tavan ve yerleşim düzeni arasında grafik bir dil oluşturularak düzenlenmiş. Dijital baskı teknolojilerinin sergilendiği grafik sistemler ve medikal sistemlerin demo alanı olarak kullanılan x-ray korumalı özel odalarla iç içe olan bu hacimde, çeşitli mekansal olasılıklar ve esnek alanlar sağlamak amacıyla, ışık şiddetleri kontrol altına alınarak farklı ışık senaryoları sayesinde kullanıcıların mekansal deneyimlerini farklılaştırabilmelerine olanak sağlanmış.

Teknoloji Merkezi’nin girişinde bulunan resepsiyon alanı, aynı zamanda Fujifilm kameraları ile profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilmiş olan fotoğrafların sergilendiği bir fotoğraf galerisi olarak değerlendirilmiş. Galeri bölümünün hemen ardında yer alan açık ve kapalı toplantı alanlarının yanında, Fujifilm’in sunduğu yenilikçi ürün ve teknolojileri anlatmak üzere hazırlanmış kapalı bir bölüm olan “Innovation Hub”, farklı işlevdeki bölümler arasında görsel iletişimi sağlamak üzere, füme camlı bir bölücü sistemle galeriden ayrılıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL