The Stoic Wall Residence

EN

LIJO.RENY.architects tarafından tasarlanan The Stoic Wall Residence (Stoik Duvar Konutu), Hindistan'ın sıcak ve nemli tropikal iklimin hakim olduğu Kerala eyaletindeki Kadirur köyünde iç ve dış mekan yaşamını uyumla bir araya getiriyor.

Kavurucu sıcağın, aralıksız muson yağmurlarının ve yemyeşil bitki örtüsünün ortasında yer alan evde avlular, peyzaj cepleri ve biyofilik özellikler yapıyla zahmetsizce bütünleşiyor.

7.317 metrekarelik geniş inşaat alanına yerleşen proje, hafif eğimli arazinin düzensiz konturları, hem büyük hem de orta boy ağaçların varlığı ve biri doğuda diğeri güneyde olmak üzere iki ana yoldan erişilebilirliği dikkate alınarak tasarlandı. Bu doğal ve fiziksel unsurların karmaşık etkileşimi, güneşin yönü ve rüzgar düzenlerindeki mevsimsel değişimler gibi faktörlerle evin hassas konumunu belirledi. Evin ana bölümü, güneş ısısı etkisini en aza indirmek ve mahremiyeti artırmak için doğu-batı ekseni boyunca stratejik olarak arazinin kuzeyine yerleştirildi.

Arsanın doğal topografyasına uyum sağlayan üç katlı ev, üçü zemin katta olmak üzere dört bölüme ayrılıyor.

Ana yaşam alanı olarak kurgulanan ilk bölüm, ana yapıdan ayrı, peyzajlı bir avlu ile açık oturma alanından oluşuyor. Tek araçlık otopark alanı fiziksel olarak bu bölümden ayrılmış olsa da aynı blokta yer alıyor. Birinci bölüm, farklı kotlardaki döşemelere erişimi kolaylaştıran fuayeden bir iç rampayla ve otopark alanından çıkan giriş merdiveni ile ikinci bölüme bağlanıyor.

İkinci bölüme girildiğinde, avluya açılan aile yaşam ve yemek alanıyla karşılaşılıyor. Bu bölümdeki kapalı avlu, çapraz havalandırma ve sirkülasyonu arttırıyor. Bir tarafta yemek avlusuna ve diğer tarafta ana giriş avlusuna bağlantılanan mutfak ve ilgili alanlar, araba verandasına ve ön bahçeye erişimi kolaylaştıracak şekilde mahremiyeti gözetilerek konumlandırıldı.

Üçüncü bölüm, özel bir koridorla birbirine bağlanan üç yatak odası, bir pooja/ibadet alanı ve bitişik bir avludan oluşuyor. Yatak odalarının her birine, giyinme alanı olarak kullanılan ve iç avluya bağlanan bir fuayeden giriliyor.

Ana blok girişinde yer alan merdivenle çıkılan üst katta eğlence odası ve yarı açık bir salona uzanan ana yatak odası bulunuyor. Üst kat metal iskeletle desteklenen, ince yivli pişmiş toprak bloklarla kaplı bir duvarla çevreleniyor. Bu paravan tüm birinci katı sararak yoğun güneş ve yağmurdan koruyor, aynı zamanda her odadan erişilebilen özel bir geçit sunuyor.

Binanın mimari formu, iç mekanların işlevin göre şekilleniyor. Sağlam ve stabil bir duruş sergileyen laterit duvarlar, yer yer binadan çıkma yaparak peyzaj içinde nişler oluşturuyor, inziva ve mahremiyet sağlıyor. Proje, yaşam alanlarını zarif bir şekilde dışarıya açarak iç ve dış mekanları sorunsuz bir şekilde birleştiriyor. Hafif ve sağlam malzemelerin uyumlu birlikteliğini sergileyen tasarım, zemin kattaki ana odaların her birini avlularla veya bahçeyle ilişkilendiriyor. Bu avlular, mekanları birbirine bağlayan ve dağıtan odak noktaları olarak hizmet veriyor.

Sade bir konseptle düzenlenen yaşam alanlarına, ev sahibinin erkek kardeşinin fotoğrafları kişisel bir dokunuş katıyor. Binanın içinde ve dışında kullanılan laterit, pişmiş toprak, tik ağacı, taş döşeme, brüt beton gibi malzeme ve renk seçimleri sıcak bir ambiyans yaratıyor.

Modern ve aynı zamanda bölgesel izler taşıyan tüm bu tasarım kararları evin kuzey Kerala'nın kendine özgü bağlamıyla uyumlanmasını sağlıyor.

Etiketler: